Kritiikistä huolimatta Pokémon Sword ja Shield rikkovat ennätyksiä – Avausviikolla pelejä myytiin miljoonittain
Saamastaan ristiriitaisesta vastaanotosta huolimatta tuoreet Pokémon-pelit ovat menneet kaupaksi ennenäkemättömällä sykkeellä.
Ensimmäisen viikon jälkeen Sword ja Shield -pelit ovat myyneet yhteensä 6 miljoonaa kappaletta. Pelikaksikko onkin näin noussut parhaimman avausviikon tehneeksi Switch-peliksi (jos laskemme Swordin ja Shieldin yhdeksi teokseksi).
Esimerkiksi Yhdysvalloissa kaksoisjulkaisu on noussut jopa kaikkien aikojen nopeimmin myydyksi Pokémon-peliksi. Tulos on merkittävä, sillä edellisen sukupolven Sun ja Moon olivat myös varsinaisia kassamagneetteja. Kyseiset 3DS-pelit ovat myyneet tähän päivään mennessä 16,7 miljoonaa kappaletta.
Uusien pelien suosiota siivittänee se, että Nintendo Switch -konsolista on kuoriutunut myös varsinainen myyntimenestys.
LUE MYÖS: Nintendo on ilmoittanut myyneensä yli 10 miljoona Switch-konsolia Euroopassa
Suosiostaan huolimatta pelit ovat saaneet osakseen myös runsaasti kritiikkiä. Suurin syy soraääniin on ollut se, että Game Freak päätti luopua alustan vaihdon yhteydessä osasta Pokémoneja.
Lähde: Dexerto, Verge
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NAVI:lle kirvelevä tappio
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- NAVI avasi IEM Atlantan voitolla
- Esports Nations Cupissa käänne – Etelä-Korea sittenkin mukaan
- Jättiseura vetäytyy Dota2:sta
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality isoon voittoon
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitality avasi EMEA Leaguen pudotuspelit voitolla
- 21-vuotias VALORANT-pelaaja on kuollut
- Esports Nations Cup kriisissä – E-urheilujätti jättämässä kisat väliin
- Valve julkaisi odotetun CS2-kartan