Kritiikistä huolimatta Pokémon Sword ja Shield rikkovat ennätyksiä – Avausviikolla pelejä myytiin miljoonittain

Saamastaan ristiriitaisesta vastaanotosta huolimatta tuoreet Pokémon-pelit ovat menneet kaupaksi ennenäkemättömällä sykkeellä.
Ensimmäisen viikon jälkeen Sword ja Shield -pelit ovat myyneet yhteensä 6 miljoonaa kappaletta. Pelikaksikko onkin näin noussut parhaimman avausviikon tehneeksi Switch-peliksi (jos laskemme Swordin ja Shieldin yhdeksi teokseksi).
Esimerkiksi Yhdysvalloissa kaksoisjulkaisu on noussut jopa kaikkien aikojen nopeimmin myydyksi Pokémon-peliksi. Tulos on merkittävä, sillä edellisen sukupolven Sun ja Moon olivat myös varsinaisia kassamagneetteja. Kyseiset 3DS-pelit ovat myyneet tähän päivään mennessä 16,7 miljoonaa kappaletta.
Uusien pelien suosiota siivittänee se, että Nintendo Switch -konsolista on kuoriutunut myös varsinainen myyntimenestys.
LUE MYÖS: Nintendo on ilmoittanut myyneensä yli 10 miljoona Switch-konsolia Euroopassa
Suosiostaan huolimatta pelit ovat saaneet osakseen myös runsaasti kritiikkiä. Suurin syy soraääniin on ollut se, että Game Freak päätti luopua alustan vaihdon yhteydessä osasta Pokémoneja.
- MOUZ välieriin Austinissa
- ENCE:n CS2-valmentaja jättää seuran
- Saudiseura maksoi jättimäisen siirtosumman tulevaisuuden tähdestä
- MOUZ pudotuspeleihin Austinissa
- NAVI jatkoon Austinissa – MOUZin taistelu jatkuu
- NAVI:lle tappio – MOUZ piti turnauksensa elossa
- NAVI aloitti majorin vahvasti – MOUZ pulassa
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten