Kilpapelaaja sai porttikiellon Smash-turnaukseen – Syynä arvaamaton ja väkivaltainen käytös edellisessä turnauksessa
Super Smash Bros. Ultimate -pelaaja James ”Osiris197” Grolig on saanut porttikiellon tulevaan Super Smash Con -tapahtumaan. Eston syynä on pelaajan huono ja jopa väkivaltainen käytös aikaisemmissa turnauksissa.
Tänä vuonna järjestetyssä Community Effort Orlando -tapahtumassa Grolig aloitti huomalaisen tappelun toisen pelaajan kanssa, ja lopulta tapahtumanjärjestäjien täytyi puuttua tilanteeseen. Kahakka johti siihen, että kilpapelaaja poistettiin tapahtumasta.
Myöhemmin tappelun toinen osapuoli Michael ”RiotLettuce” Heilman huomasi, että Grolig oli listattu mukaan 8.7. alkavaan Super Smash Con -tapahtumaan. Aluksi tapahtumanjärjestäjät totesivat, että hankalan historian omaava pelaajaa pidetään visusti silmällä. He eivät kuitenkaan olleet aikeissa estää Groligia osallistumasta tapahtumaan.
Pelaajayhteisö ei kuitenkaan ollut päätökseen tyytyväinen, ja useat pelin tunnetuimmista pelaajista ilmaisivat pettymyksensä päätökseen. Vain muutama tunti tämän jälkeen Super Smash Con ilmoitti, ettei Grolig olekaan tervetullut tapahtumaan.
Julkaisemassaan Twitter-viestissä tapahtumanjärjestäjät kertoivat, että päätös tehtiin jottei kenenkään tapahtumaan osallistuvan tarvitse tuntea oloaan turvattomaksi.
Kotakulle lausunnon antanut Grolig kertoi ymmärtävänsä päätöksen, mutta hän piti viimeaikoina saamiaan rangaistuksia ”ylimitoitettuina ja naurettavina.”
Aikaisemmin mainittu Community Effort Orlando -tapahtuma ei ylipäätään sujunut tapahtuman järjestäjien toivomalla tavalla. Turnausten aikana nähtiin tappeluita, huutamista ja raivokkaita vihan purkauksia.
LUE MYÖS: Karjumista, väkivaltaa ja raivoamista – Tappelupeleihin keskittyvä CEO-turnaus kerää kritiikkiä
Kuva: Kuvituskuva
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI suoraan välieriin BLAST Openissa
- Jimi ”Jimpphat” Salon turnaus päätökseen Rotterdamissa
- NAVI jatkoon Rotterdamissa
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi tappiolla Rotterdamissa
- BLAST Open Rotterdam käynnistyi – NAVI vahvana
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pääsi juhlimaan voittoa
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen finaaliin
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon – Jimi ”Jimpphat” Salolle pettymys
- Suomen matka e-koripallon EM-kisoissa päättyi puolivälieriin
- NAVI puristi jatkoon ESL Pro Leaguessa
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Epic Games Store tarjoaa suomalaisen klassikkopelin ilmaiseksi
- Natus Vincere hankki 15-vuotiaan lupauksen – poseeraa s1mplen kanssa kuvassa vuonna 2018!
- 1,5 miljoonaa dollaria kilahti Norjaan – Nyhrox ja Aqua voittivat Fortnite World Cupin duo-turnauksen
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen G2 jatkoon helposti! Pelissä jäätävä clutch
- Derken Fnatic voitti lohkon – ”Tämä on kuolemanlohko meidän takiamme”
- hREDS kiinnitti Topi “LYNXi” Kaupin – vanha pelaaja Samppa sai kylmät kiitokset
- Nyt on retroa: GOG.com tarjoaa kaksi kasarihelmeä ilmaiseksi
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pääsi juhlimaan voittoa
