Karjumista, väkivaltaa ja raivoamista – Tappelupeleihin keskittyvä CEO-turnaus kerää kritiikkiä
Millaista käytöstä pelaajilta tulee sietää kilpapelaamisen parissa?
Floridassa järjestettävästä Community Effort Orlando -turnauksesta on tullut yksi isoimmista tapahtumista tappelupelien saralla. Kuitenkin tämän vuoden CEO on kerännyt osallistujilta ankaraa kritiikkiä puutteellisista järjestelyistä.
Eritoten kritiikkiä on saanut osallistujien turvallisuudesta vastaavien tahojen puute. Esimerkiksi kanadalainen Kelsy ”SuperGirlKels” Medeiros totesi Twitter-viestissään, että osa paikallaolijoista oli päihtyneitä, ja hän joutui jopa todistamaan alueella syntynyttä kahakkaa.
Tappelun osapuolina olivat Super Smash Bros. -pelaajat Michael ”RiotLettuce” Heilman ja James ”Osiris197” Grolig. Tapahtumien kulusta on edelleen epäselvyyttä, mutta Grolig oli ilmesesti juopunut tappelun alkaessa. Hänet lopulta poistettiin tapahtuma-alueelta.
Literally a fight broke out no one did anything. No security. then a to got involved and then they started fighting and then it took my mom go find 1 person to help. A lot of people in the venue are drunk, and high calling out players causing problems. i wanna leave
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- CompLexityn riveissä muutoksia – Nuori lupaus astuu sisään kokoonpanoon
- HAVU Gaming panostaa NHL:ään – Kiinnitti entisen Written In The Stars -joukkueen
- MOUZ finaaliin
- Viime yön CS:GO-päivitys palauttaa AUG:n hinnan entiselleen ja muuttaa tappiobonuksia merkittävästi
- Aleksib ja Jimpphat pääsevät karsimaan huipputurnaukseen
- Aleksib:n eilinen suorituskyky kerää ylistystä – ”Tämä tulee kummittelemaan ENCEä vuosien ajan”
- Arvio: Miljardi ihmistä tulee kuulemaan eUrheilusta vuoden 2016 aikana
- DreamHack Open November 2021 päättyi Fnaticin ylivoimaiseen voittoon
- FaZe tuhosi ENCEn haaveet EPL:n lohkovoitosta – ”Tuntui siltä, ettemme henkisesti olleet mukana tämän päivän pelissä”
- Hoodyn Giants selvisi ensimmäisestä pakkovoitosta – Natus Vincere ulos!