Fortniteä verrataan kokaiiniin – Epic Gamesia vastaan nostettu joukkokanne
Montrealilainen asianajotoimisto on laittanut Epic Gamesia vastaan vireille joukkokanteen, jonka mukaan yhtiö ei ole kiinnittänyt tarpeeksi huomiota pelin addiktoivasta luonteesta varoittamiseen.
Kanteen takana ovat kahden alaikäisen lapsen vanhemmat, jotka ovat huolestuneita pelin koukuttavuudesta ja vertaavat sitä kanteen asiakirjoissa jopa kokaiiniin. Asianajotoimisto Calex Légal etsii nyt lisää lastensa hyvinvoinnista huolestuneita vanhempia, jotka haluavat liittyä kanteeseen.
Oikeusjutun taustalla on Quebecin korkeimman oikeuden päätös vuodelta 2015, jonka mukaan tupakkayhtiöt eivät riittävästi varoittaneet asiakkaitaan tupakoinnin vaaroista. Epic Gamesia koskeva kanne perustuu samaan velvollisuuteen ilmoittaa tuotteiden mahdollisista haitoista ja vaaroista. Asiakirjoissa mainitaan myös World Health Organizationin päätös viime vuodelta, jonka mukaan videopeliaddiktio luokitellaan nykyään sairaudeksi.
Asianajotoimiston edustajien mukaan Fortniten suosio perustuu nimenomaan koukuttavuuteen ja nuorille suunnattu peli on alusta lähtien suunniteltu mahdollisimman addiktoivaksi, ja apuna on käytetty muun muassa psykologeja.
Calex Légalin edustaja ei voinut vielä kommentoida minkälaisista korvaussummista oikeutta tullaan käymään, tai koska päätös kanteesta saadaan.
Asiasta uutisoi CBC.
Kuvituskuva: Pixabay.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Topias ”Topson” Taavitsaisen voittokulku jatkuu
- Topias ”Topson” Taavitsainen perusti joukkueen ja peleihin
- NAVI:n kausi alkoi katastrofilla
- ENCE:lle tappio – yksi kenttä venyi maratoniksi
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen voittokulku jatkuu
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Otso ”Sinetic” Himasen pelit päätöksen ALGS Championshipissä
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Topias ”Topson” Taavitsainen perusti joukkueen ja peleihin