Fortnite satsaa huikeat 100,000,000 dollaria kilpapelaamiseen

Mikäli nettiä on uskominen, on Epic Gamesin Fortnite noussut maailman ykkösjutuksi ja otsikoille on jälleen kerran aihetta. Fortnite pyrkii vakavissaan kilpapelaamisen kentille uskomattomalla 100,000,000 dollarin yhteenlasketulla palkintopotilla.
Yhdestä kisasta ei tuota rahaa ole kuitenkaan tarkoitus voittaa, vaan raha jaetaan kaudelle 2018-2019. Tiedotteessaan Fortnite Team kertoo, että isolla potilla he pyrkivät mukaan kilpailulliseen pelaamiseen isolla vaihteella, mutta uudella tulokulmalla. Heidän mukaansa painopiste on asetettu inklusiiviseen asenteeseen, eli ilmeisesti mahdollisimman moni pyritään saada mukaan toimintaan ja tiimi haluaa korostaa pelaamisen/pelin seuraamisen hauskuutta.
Tiedotteessa luvataan, että aiheesta annetaan lisää tietoa tulevina viikkoina, jolloin turnausrakenne myös selkiytynee. Ilmoituksen ajankohta on myös sinänsä otollinen, sillä juuri eilen eurheilu.org julkaisi kolumnin, joka pohti battle royale -genren ja e-urheilun suhdetta, sekä ongelmia.
Lähde ja kuvan lähde: Epic Games
- MOUZ välieriin Austinissa
- ENCE:n CS2-valmentaja jättää seuran
- Saudiseura maksoi jättimäisen siirtosumman tulevaisuuden tähdestä
- MOUZ pudotuspeleihin Austinissa
- NAVI jatkoon Austinissa – MOUZin taistelu jatkuu
- NAVI:lle tappio – MOUZ piti turnauksensa elossa
- NAVI aloitti majorin vahvasti – MOUZ pulassa
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten