CS:GO:n operaatio Broken Fang toi mukanaan uuden valmentajabugin

Vain muutama kuukausi sitten, CS:GO:n valmentajabugi järisytti pelin e-urheilumaisemaa, ESIC:n langetettua 37 valmentajaa toimitsijakieltoon. Nyt puolalaisvalmentajat raportoivat uuden bugin löytymisestä.
Uusi valmentajabugi on väitetysti liitoksissa operaatio Broken Fangin mukana tulleen Chat Wheel -ominaisuuden kanssa. Asiasta raportoi ensimmäisenä puolalaisorganisaatio PACT:n valmentaja Vincent ”vinS” Jozefiak.

VinSin mukaan, bugi näyttää valmentajalle vastustajien tekemät Chat Whell -pingit. Hän kertoi törmänneensä bugiin ensimmäistä kertaa PACT:n ottelussa Alternate aTTaXia vastaan.
”Aluksi ajattelin että ne ovat meidän omia pingejä ja joku vain trollaa minua, mutta toisen ottelun jälkeen, pelaajani kertoivat, etteivät he käyttäneet ottelun aikana kertaakaan pingejä. Silloin tajusin mistä on kyse,” kertoi vinS twiitissään.
ESIC:n strategia ja yhteistyöpäällikko Stephen Hanna vastasi nopeasti vinSin twiittiin, pyytäen tätä lähettämään hänelle kaikki tiedot tapahtuneesta.
VinS kertoi ottelun TeamSpeak-tallenteen olevan myös saatavilla, mikäli ESIC tarvitsee todisteita siitä, ettei hän hyödyntänyt pingeistä saatua informaatio. Hän kertoi vain haluavansa olla reilu ja ilmoittaa uudesta bugista heti eteenpäin.
VinSin lisäksi puolalaisjoukkue HONORIKSEn valmentaja Robert ”mSr” Pienkowski oli kertonut törmänneensä samaan bugiin. Nyt voidaankin vain toivoa, että Valve korjaa bugin mahdollisimman nopeasti, ennen kuin se tuottaa enempää ongelmia.
Lue myös: Huipputoimittaja kritisoi pelijätti Valvea – ”Valve on kilpailullisen CS:n suurin ongelma”
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MOUZ jatkoon Melbournessa
- MOUZ ja NAVI aloittivat IEM Melbournen voitolla
- Urheilukoululta nolo moka
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkueet jatkoon
- ENCE:n major-haaveet kariutuivat
- ENCE piti major-haaveensa elossa
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle kirvelevä tappio