Ceb palaa OG:n Dota 2 -kokoonpanoon – legendaarinen mid laner SumaiL ulos

Näyttää siltä, että pelikentiltä pois pysyminen ei ole mahdollisuus kaksinkertaiselle Dota 2 -maailmanmestari Sébastien “Ceb” Debsille.
Sébastien “Ceb” Debs on viettänyt seitsemän kuukautta OG:n epäaktiivisessa kokoonpanossa, mutta palaa nyt takaisin pelikentille, korvaten legendaarisen mid laner Syed “SumaiL” Hassanin.
SumaiL on nyt puolestaan ilman joukkuetta ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2015, jolloin hän liittyi alun perin Evil Geniusesin riveihin.
Ceb tekee paluun useasta syystä, muun muassa kovasta halustaan pelata huipputason Dotaa, nähdäkseen joukkueen pelaavan paremmin, sekä kilpaillakseen turnauksissa kavereidensa kanssa.
– Kaipasin heitä todella paljon. Olemme kokeneet kaiken yhdessä. Jokainen peli mitä en heidän kanssaan pelaa, tuntuu aikani hukkaamiselta. Nautin heidän kanssaan pelaamisesta enemmän kuin mistään muusta, Ceb kertoo tiedotteessa.
Cebin palatessa pelikentille, jättäytyy hän pois organisaation johtoroolistaan ja keskittää voimansa täysin kolmannen Dota 2 -maailmanmestaruuden voittamiseen. Ceb oli myös osa OG:n kokoonpanoa, joka voitti vuosien 2018 ja 2019 maailmanmestaruudet.
OG:lla on nyt hyvin aikaa treenata Ceb:n kanssa, sillä seuraavan mm-turnauksen – The International 10 – ajankohta on edelleen hämärän peitossa COVID-19-pandemian takia. Cebin ei tarvitse palata pelikentille kuitenkaan täysin kylmiltään, sillä on hän tuurannut kokoonpanon pelaajia useissa turnauksissa tämän vuoden aikana.
Lue myös: Elokuussa käynnistyy 550 000 dollarin Dota 2 -liiga – pelikentillä mukana myös suomalaisia!
Kuva: Valve
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- MOUZ jatkoon Melbournessa
- MOUZ ja NAVI aloittivat IEM Melbournen voitolla
- Urheilukoululta nolo moka
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkueet jatkoon
- ENCE:n major-haaveet kariutuivat
- ENCE piti major-haaveensa elossa
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle kirvelevä tappio