Blizzard taipui paineen alla – Blitzchung saa pitää palkintorahansa ja porttikielto lyhennettiin puoleen

Blizzard on päätynyt keventämään sanktioita, joita yhtiö antoi Hearthstone-pelaaja Chung ”Blitzchung” Ng Waille.
Ongelmat alkoivat, kun Blitzchung antoi Grandmaster-liigan suorassa lähetyksessä tukensa Honkongin mielenilmauksille. Tuolloin Blizzard iski kovin ottein ammattipelaajaa vastaan, sillä yhtiö antoi tälle vuoden porttikiellon kaikkiin esports-tapahtumiin ja samalla kaikki hänen ansaitsemansa palkintorahat evättiin.
Tästä seurasi valtava palautevyöry, ja pelaajat ovat ilmaisseet huolensa yhtiön perusarvojen taipumisesta. Tämä johti lopulta siihen, että Blizzardin kärkimies J. Allan Brack on ottanut aiheeseen kantaa julkaisemassaan tiedotteessa.
Hänen mukaansa sanktioiden syy ei ollut sanoman sisällössä, vaan siinä, että he haluavat pitää kilpapelaamisen yksinkertaisesti pelaamiseen liittyvänä.
”Haluan tehdä tämän selväksi: meidän suhteemme Kiinaan eivät vaikuttaneet tehtyyn päätökseen”, Brack alleviivasi tekstissä.
Hän kuitenkin myöntää, että he toimivat liian hätiköiden rangaistusten kanssa. Tämän takia he palauttavat palkintorahat Blitzchungille, ja lyhentävät hänen porttikieltonsa puoleen vuoteen. Porttikielto koskee myös kahta tapahtumassa ollutta kommentaattoria.
Voit lukea koko tiedotteen täältä.

Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic aloittanut taistelun Austinin jatkopaikasta
- ENCE:n CS2-joukkueelle turnausvoitto
- JANO:n CS2-joukkue hajotettiin
- Heroic jatkoon Austinissa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic major-paikassa kiinni
- ENCE:n CS2-joukkueelle kirvelevä finaalitappio
- Perinteisen CS2-huipputurnauksen pitopaikka muuttuu