Astralis oli kahden kierroksen päässä katastrofista

Astralis oli kahden kierroksen päässä katastrofista Euroopan RMR-turnauksessa. HEET oli voittamassa otteluparia 2-0, mutta sitten kaikki muuttui.
Legendaarinen Astralis oli erittäin lähellä suurta fiaskoa. Uudistunut tanskalainen kokoonpano meinasi tippua RMR-turnauksesta saldolla 2-3, joka ei tuo paikkaa PGL Antwerp Major 2022 -tapahtumaan.
Neljästi majorit voittanut Astralis oli isosti tappiolla ratkaisevassa otteluparissa ja HEET olisi tarvinnut vain kaksi (2) kierrosta lisää joukkueen tiputtamiseen. Kaikki kääntyi kuitenkin joukkueen kannalta onnellisesti ja HEET kaatui 2-1.
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
Ottelu alkoi Dustilla tanskalaisten 9-4 johdolla. CT-puolella ranskalaiset voittivat kahdeksan (8) kierrosta putkeen ja saivat formin itselleen. Kartta päättyi lopulta 13-16 HEET’in hyväksi.
Ancientissa ranskalaiset jatkoivat aluksi hyvää virettä 0-6 johdossa. Astralis kampesi 11-8 johtoon, mutta sitten HEET’in nopea A-hyökkäys toi paljon halutun kierrosvoiton. Ranskalaiset nousivat itse 11-14 johtoasemaan ja Astralis oli vain kahden kierroksen päässä pettymyksestä. Huonossa ostossa tanskalaisilla oli M4A1, 2x MP9 ja 2x Desert Eagle. Tanskalaiset selviytyivät siitä ja seuraavalla kierroksella uusin lisäys Asger ”farlig” Jensen herätti joukkueen uusiin liekkeihin ässällä.
Astralis sulki Ancientin 14-16 ja ratkaiseva kartta Nuke kutsui. HEET johti 1-3, kunnes Astraliksen kokemus alkoi puhumaan ja tilanne kääntyi 11-3. Ranskalaiset tekivät pelin jännäksi ja nousivat 13-11, mutta Astralis voitti viimeiset erät ja kartan 16-11. Kristian ”k0nfig” Wienecke sai maistuvat 31 tappoa, ADR 114 ja rating 1.70.
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
Euroopan RMR-turnauksen B-lohko
- Sijainti: Bukarest, Romania
- Joukkueiden määrä: 16
- Milloin: 21.4-24.4.
- Palkintopotti: 8 paikkaa Majoreille / 85,000 dollaria
- Järjestäjä: PGL
- Striimi(t): PGL 1 ja PGL 2 ja Yle
- Otteluohjelma: Hltv
Lue myös: Altavastaajan major-paikka jäi kiinni pienestä – katso sydäntäsärkevä reaktio
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Esports World Cup 2027 ensimmäinen laji paljastettu – suomalaisittain hyviä uutisia
- Veikkaus vahvemmin mukaan e-urheilun vedonlyöntiin
- Team Falcons juhli The Internationalin voittoa
- Football Manager 26 julkaisupäivä julki
- Astralis vaihtoi omistajaa
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- Astralis vaihtoi omistajaa
- Veikkaus vahvemmin mukaan e-urheilun vedonlyöntiin
- Team Falcons juhli The Internationalin voittoa
- Esports World Cup 2027 ensimmäinen laji paljastettu – suomalaisittain hyviä uutisia
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Football Manager 26 julkaisupäivä julki