Aleksi ”Aleksib” Virolainen tänään tiukan paikan edessä!

Aleksi ”Aleksib” Virolainen tänään tiukan paikan edessä joukkueensa G2 Esportsin kanssa.
BLAST Premier Spring 2022 Lohkovaihe on edennyt viimeiselle päivälle. Tänään ratkotaan mitkä joukkueet voittavat tiensä Spring Finals -turnaukseen, ja ketkä joutuvat hakemaan vauhtia Spring Showdown -tapahtumasta. Suomalaisväriä on tarjolla klo 14:00 alkavassa ottelussa, kun Aleksi ”Aleksib” Virolaisen johtama G2 Esports kohtaa MIBR:n.
Lue myös: FaZe Clan murskasi BIG:in – Paikka Spring Finals turnaukseen varmistettu
Upealla 3-0 rekordilla turnauksen aloittanut G2 kohtasi lauantaina Astraliksen tehokolmikolla varustetun Team Vitalityn. Ratkaisua jouduttiin hakemaan kolmannesta kartasta, mutta suomalais IGL:n johtama G2 tuntui olevan jatkuvasti askeleen jäljessä. Vitality oli lopulta parempi oikeutetusti 2-1 (16-10, 4-16, 16-12).
Jos tweetti ei näy, voit katsoa sen täältä!
Etukäteen turnauksen heikompana joukkueena pidetty MIBR on hetkittäin väläytellyt osaamistaan sekä potentiaalia. Ensimmäisessä ottelussa se kaatoi viime vuoden ylivoimaisen ykkösen Natus Vinceren 16-12, mutta joutui sitten taipumaan Astralikselle sekä OG:lle. Complexity jäi brassien jalkoihin suoraan 2-0, mutta seuraavassa ottelussa Vitality naputteli taululle vastaavat numerot.
Virolaisen johtama G2 lähtee otteluun selkänä ennakkosuosikkina, mutta se ei vielä itsessään takaa mitää. Eilen serverillä nähdyt ongelmat eivät voi toistua ja joukkueen on pelattava paremmin yhteen. Mitään hätää tällä hetkellä ei kuitenkaan ole. Kokonaisuudessaan tänään loppuun pelattava turnausohjelma näyttää seuraavalta:
Jos tweetti ei näy, voit katsoa sen täältä!
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- NHL 26:n parhaat pelaajat julkaistu – näin pärjäsivät suomalaispelaajat
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ jatkoon BLAST Openissa