Verkkoaddressissa kerätään nimiä Teslan Cybertruckin lisäämiseksi Rocket Leagueen
Kuva: @elonmusk / Twitter
Fanit ovat käynnistäneet verkkoaddressin Teslan marraskuussa julkistaman Cybertruckin lisäämisestä Rocket Leaguen autovalikoimaan.
Teslan toimitusjohtaja Elon Musk julkisti marraskuun loppupuolella yhtiön uuden lava-auton, Cybertruckin, ja internet täyttyi välittömästi meemeillä varsin futuristisen näköisestä autosta.
Osa faneista huomasi välittömästi myös sauman yhteistyölle Psyonixin ja Teslan välille, ja he alkoivat keräämään nimiä Cybertruckin lisäämiseksi Rocket Leagueen. Tällä hetkellä nimiä pyynnön takana on lähes 2500 ja oman nimmarin voi lisätä listaan osoitteessa change.org.
Ajatus ei kuulosta lainkaan hullummalta, sillä autovalikoimasta löytyy jo nyt pelin vakioautojen lisäksi oikeita automalleja, sekä elokuvista tuttuja erikoisempia kulkupelejä. Kyberauto sopisi varsin mainiosti muun muassa Lepakkomobiilin tai Back to the Future elokuvista tutun DeLoreanin vierelle.
Twitter-käyttäjä ”Platypun” ei jäänyt odottelemaan Psyonixin vastausta vaan päätti itse modaamalla kokeilla auton potentiaalia:
Vaikka Kyberlava-auto ei päätyisikään autopalloilemaan Rakettiliigaan, on se jo osoittanut valloittaneensa monien ihmisten sydämet internetissä.
Muotoilultaan PlayStation 1:sen nostalgisia grafiikoita muistuttava auto on inspiroinut monia modaajia ja pelinkehittäjiä lisäämään auton eri peleihin, tai jopa tekemään kokonaan uusia.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MOUZ voiton päässä jatkopaikasta ESL Pro Leaguessa
- ESL Pro Leaguen toinen vaihe käyntiin – NAVI ja MOUZ avasivat vahvasti
- PGL Bukarestiin uusi joukkue
- Matias “Banjo” Kivistön Fokus mukaan huipputurnaukseen
- Esports World Cupissa jaossa massiivinen palkintopotti
- VALORANT mukaan Esports Nations Cupiin
- CS2:n huipputurnaus IEM Kölniin tulossa merkittävä muutos
- Olkkonen ja Sirmitev juhlivat turnausvoittoa
- NUKE-Liigan tonen kausi alkaa maaliskuussa
- Sirmitev ja Olkkonen taistelevat turnausvoitosta
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Valokeilassa eSM-liigassa pelaava Aleksi Aalto – ”Ensimmäiset tunnit meni touchpadilla”
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Kauppakeskus Myllyyn aukeaa ”Suomen monipuolisin videopelikeskus”
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Team Vitality aloitti matkan kohti miljoonaa dollaria turnausvoitolla
- Joe Rogan sanoo videopelien olevan ajan haaskausta – Ninja kertoi oman mielipiteensä
- Aleksi ”Aleksib” Virolaiselle siirto huippujoukkueeseen
- Cloud9 kiinnitti yhden maailman parhaista pelinsisäisistä johtajista – sopimuksella hintaa yli 1,6 miljoonaa!