Valorant on saanut Shroudin pelkäämään CS:GO:n tulevaisuutta – ”En yllättyisi, jos he antaisivat CS:n kuolla”
Valorantin tulo pelimarkkinoille on saanut tähtistriimaaja Michael “shroud” Grzesiekin pohtimaan CS:GO:n tulevaisuutta Twitch-lähetyksissään.
Riot Gamesin tekemä Valorant-peli saapui noin vuosi sitten pelattavaksi, ja siitä lähtien ovat monet pohtineet, tuleeko peli koskaan ohittamaan CS:GO:ta suosiossaan.
Suosittu striimaaja Michael “shroud” Grzesiek on kertonut useasti omia mielipiteitään koskien Valorantin ja CS:GO:n eroja, mutta nyt hän on huolissaan CS:GO:n tulevaisuudesta, mikäli Valve ei aio tuoda jotain uutta pelin pariin.
Striimaajatähti on huolissaan CS:GO:n uuden sisällön puolesta. Riot Games tuottaa aktiivisesti uutta peliin ja se saattaa olla valttikortti, jolla CS:GO tullaan tulevaisuudessa ohittamaan.
– Mitä CS aikoo tehdä? Olen huolissani CS:stä, jos he eivät tee jotain uutta ja mukavaa. En olisi yllättynyt, jos he antaisivat CS:n kuolla, mutta epäilen sitä, Shroud kertoi striimissään.
Suurinosa Valorantiin vaihtaneista CS:GO-pelaajista on Pohjois-Amerikasta, mutta Shroud uskoo, että jotkin eurooppalaiset ovat siirtymässä Valorantin pariin, kuten Kenny ”kennyS” Schrub, joka penkitettiin G2:n riveistä.
– He siirtyvät varmasti, mutta ehkä ei vielä, Shroud lisäsi.
Shroud on jo aiemmin kertonut, että Valorant nousee korkealle hänen mielestään heti, kun LAN-turnaukset alkavat.
Ensimmäinen Valorantin LAN-turnaus on tarkoitus järjestää Islannin Reykjavikissa toukokuun loppupuolella, jolloin NA- ja EU-joukkueet kohtaavat toisensa ensimmäistä kertaa.
Lue lisää: Ensimmäinen virallinen Valorant LAN-turnaus järjestetään Islannissa!
Valorant on saanut Shroudin pelkäämään CS:GO:n tulevaisuutta:
Lue myös: Striimaaja pelasi Warzonea käyttäen patonkia ohjaimenaan – katso videot!
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Artikkelikuva: Shroud Twitch
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI suoraan välieriin BLAST Openissa
- Jimi ”Jimpphat” Salon turnaus päätökseen Rotterdamissa
- NAVI jatkoon Rotterdamissa
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi tappiolla Rotterdamissa
- BLAST Open Rotterdam käynnistyi – NAVI vahvana
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pääsi juhlimaan voittoa
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen finaaliin
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon – Jimi ”Jimpphat” Salolle pettymys
- Suomen matka e-koripallon EM-kisoissa päättyi puolivälieriin
- NAVI puristi jatkoon ESL Pro Leaguessa
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Hyvää yötä Bad News Bears! ENCE lunasti pudotuspelipaikan
- Japanilainen hotelli tarjoaa huoneen alle eurolla – Vieraan pitää esiintyä hotellin suorassa YouTube-lähetyksessä
- Spinx jättää ENCE:n
- Steamin kävijäennätys rikkoitui – lähes 19 miljoonaa yhtäaikaista käyttäjää
- Tältä Red Dead Redemption 2 näyttää pienempiäkin pienemmillä asetuksilla
- $100,000 eUrheilu turnaus Kiinaan!
- ENCE tekee muutoksia CS2-akatemiaansa