Valorant on saanut Shroudin pelkäämään CS:GO:n tulevaisuutta – ”En yllättyisi, jos he antaisivat CS:n kuolla”
Valorantin tulo pelimarkkinoille on saanut tähtistriimaaja Michael “shroud” Grzesiekin pohtimaan CS:GO:n tulevaisuutta Twitch-lähetyksissään.
Riot Gamesin tekemä Valorant-peli saapui noin vuosi sitten pelattavaksi, ja siitä lähtien ovat monet pohtineet, tuleeko peli koskaan ohittamaan CS:GO:ta suosiossaan.
Suosittu striimaaja Michael “shroud” Grzesiek on kertonut useasti omia mielipiteitään koskien Valorantin ja CS:GO:n eroja, mutta nyt hän on huolissaan CS:GO:n tulevaisuudesta, mikäli Valve ei aio tuoda jotain uutta pelin pariin.
Striimaajatähti on huolissaan CS:GO:n uuden sisällön puolesta. Riot Games tuottaa aktiivisesti uutta peliin ja se saattaa olla valttikortti, jolla CS:GO tullaan tulevaisuudessa ohittamaan.
– Mitä CS aikoo tehdä? Olen huolissani CS:stä, jos he eivät tee jotain uutta ja mukavaa. En olisi yllättynyt, jos he antaisivat CS:n kuolla, mutta epäilen sitä, Shroud kertoi striimissään.
Suurinosa Valorantiin vaihtaneista CS:GO-pelaajista on Pohjois-Amerikasta, mutta Shroud uskoo, että jotkin eurooppalaiset ovat siirtymässä Valorantin pariin, kuten Kenny ”kennyS” Schrub, joka penkitettiin G2:n riveistä.
– He siirtyvät varmasti, mutta ehkä ei vielä, Shroud lisäsi.
Shroud on jo aiemmin kertonut, että Valorant nousee korkealle hänen mielestään heti, kun LAN-turnaukset alkavat.
Ensimmäinen Valorantin LAN-turnaus on tarkoitus järjestää Islannin Reykjavikissa toukokuun loppupuolella, jolloin NA- ja EU-joukkueet kohtaavat toisensa ensimmäistä kertaa.
Lue lisää: Ensimmäinen virallinen Valorant LAN-turnaus järjestetään Islannissa!
Valorant on saanut Shroudin pelkäämään CS:GO:n tulevaisuutta:
Lue myös: Striimaaja pelasi Warzonea käyttäen patonkia ohjaimenaan – katso videot!
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Artikkelikuva: Shroud Twitch
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Ninjat palaavat Dotan pariin
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- HAVU jättää Dota 2 -kentät – ”Valitettavasti kävi niin, että tavoitteisiin ei päästy”
- Sergej ja suNny sanoivat hyvästi liettualaiselle lupaukselle – xfl0ud heti testiin
- 1PV: Ranskalainen tähtipelaaja Shox harkitsee siirtoa Team Liquidiin
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- ENCElle kutsu maailman suurimpaan PUBG-turnaukseen – jaossa vähintään 3,5 miljoonaa dollaria
- HAVUn NHL-joukkue koki muutoksia – haastattelussa uransa lopettanut willekunq
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen