Riot ilmoitti paluupäivän: Pohjois-Amerikan viimeinen mahdollisuus

Riot ilmoitti paluupäivän Last Chance -karsinnoille Pohjois-Amerikan osalta. Aluksi LAN-turnauksena alkanut karsinta siirrettiin pelattavaksi verkon välityksellä ongelmien takia.
Riot Games teki tiistaina päätöksen. Pohjois-Amerikan viimeinen mahdollisuus päästä koko vuoden huipentavaan LAN-turnaukseen Saksaan jatkuu 27. lokakuuta.
Last Chance -karsinnat alkoivat Los Angelesissa LAN-turnauksen muodossa, mutta joukkueet pelasivat koronaongelmien takia ilman lähiverkkoa normaaleilla servereillä. 100 Thieves onnistui voittamaan kaksi ottelua ja pääsi ylemmän kaavion finaaliin. XSET voitti Luminosity Gamingin, mutta hävisi 100 Thievesille. Gen.G Esports kohtaa alemmassa kaaviossa Luminosityn.
Jos twiitti ei näy, niin voit katsoa sen tästä.
Otteluparit:
- FaZe Clan vs. Rise
- Cloud9 Blue vs. Version1
- Gen.G vs. Luminosity Gaming
Mukana karsinnoissa on kahdeksan joukkuetta ja vain paras pääsee VALORANT Champions -megaturnaukseen. Vuoden isoin turnaus käydään Berliinissä joulukuussa. Mukana on 16 joukkuetta ja 15 on selvillä.
- Gambit Esports
- Sentinels
- Team Envy
- KRU Esports
- Team Vikings
- Keyd Stars
- Acend
- Fnatic
- Vision Strikers
- Crazy Raccoon
- X10 Esports
- Team Secret
- Team Liquid
- FURIA Esports
- FULL Sense
Turnauksessa nähdään kolme suomalaispelaajaa: Santeri ”BONECOLD” Sassi Acendin paidassa, Nikita ”Derke” Sirmitev Fnaticin kanssa ja Team Liquidin Elias ”Jamppi” Olkkonen.
Lue myös: Bubzkjille kävi huonosti: gla1ve otti paikan kokoonpanosta majoreille
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalaisvalmentaja G2-huhujen kohteena
- CS:n supertähti tekee paluun
- Team Falcons taas MOUZ:ia vahvempi
- MOUZ jyräsi välieriin
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio
- MOUZ aloitti huipputurnauksen voitolla
- Palloliittolta uusi aluevaltaus – järjestää Rocket Leaguen –turnauksen
- Legendaarinen CS2-organisaatio myynnissä
- MOUZ:n taival päättyi Melbournessa
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle tappio