Riot Games ottaa käyttöön järeämmät aseet huijauksenestossa
Kuva: KuvitusShahadat Shemul.
Riot Games uusi huijauksenestojärjestelmä tulee League of Legendsin lisäksi käyttöön myös yhtiön muissa peleissä.
Riot Gamesin huijaukseneston suunnittelija Phil Koskinas avasi blogi-kirjoituksessaan uuden järjestelmän taustoja, ja syitä sen käyttöönoton taustalla. Hänen mukaansa Riot on tähän asti pärjännyt kiitettävästi huijareiden taltuttamisessa, mutta yhtiön uusien pelien myötä panokset tulevat kovenemaan.
Riotin uusi järjestelmä tulee hyödyntämään niin sanottuja käyttöjärjestelmän ydinajureja, eli Kernel Drivereita, huijareiden nappaamiseksi. Kyseisillä ajureilla huijauksenestojärjestelmällä on paljon laajempi pääsy käyttöjärjestelmän toimintaan ja mahdollisten peliä huijaavien sovellusten löytäminen helpottuu.
Koskinas painottaa kuitenkin, että käyttöjärjestelmän ydinajureihin siirtyminen ei anna heille mitään sellaisia käyttäjien tietojen urkkimismahdollisuuksia mitä heillä ei jo normaalin pelisovelluksen kautta ollut. ”Tämä päivityksen avulla on tarkoitus tarkkailla pelaajien järjestelmän koskemattomuutta (jotta voimme luottaa saamaamme dataan) ja tehdä peleihimme kajoamisen vaikeammiksi huijareille”, Koskinas kirjoittaa.
”Me [Riot Gamesilla] uskomme, että huijauksenesto on yksi tärkeimmistä osista verkkomoninpelejä, ja haluamme pelaajien pelaavan maailmassa, jossa ei koskaan tarvitse epäillä vastustajien kykyjä”, Koskinas tiivistää. ”Huijauskuumeeseen ei ole lääkettä, mutta me jatkamme kaikkemme tekemistä tuodaksemme pelaajille parhaan mahdollisen kilpailuhenkisen kokemuksen.”
Quick read about how our anti-cheat is becoming sentient
reddit.com/r/leagueoflege…
reddit.com/r/leagueoflege…
reddit.com
From the leagueoflegends community on Reddit: New Anti-Cheat system in LoL (and other upcoming Riot...
Posted by foxbond - 1,292 votes and 580 comments
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- ”Pidä pää ylhäällä, jos nii ei tee nii tollai käy” ja muut legendaariset suomenkieliset NHL-pelin selostukset videolla
- PUBG Mobile nousi Fortniten ohi mobiiliräiskintäpelien kuninkaaksi – Peliä on ladattu 555 miljoonaa kertaa
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- 10 kiperää kysymystä – Kuinka hyvin olet kärryillä CS:GO:sta?
- 1PV: Ranskalainen tähtipelaaja Shox harkitsee siirtoa Team Liquidiin
- Dota 2 TI 10 – Thunder Predator Ennakko
- ENCE nousi maailmantilaston toiselle sijalle – Astraliksen alamäki jatkuu
- ENCElle kutsu maailman suurimpaan PUBG-turnaukseen – jaossa vähintään 3,5 miljoonaa dollaria
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- HAVUn NHL-joukkue koki muutoksia – haastattelussa uransa lopettanut willekunq