Psyonix lopettaa Rocket Leaguen Mac- ja Linux-versioiden tukemisen
Kuva: Psyonix
Psyonix ilmoitti lopettavansa Rocket Leaguen Mac- ja Linux-versioiden tukemisen. Taustalla olevaksi syyksi kehittäjät ilmoittivat halunsa kehittää peliä jatkuvasti parhaaksi mahdolliseksi kokemukseksi. Tämä vaatii heidän mukaansa uusien teknologioiden hyödyntämistä, mikä tekee kyseisten versioiden tukemisesta liian hankalaa.
Pelin maaliskuussa saapuva seuraava päivitys tulee olemaan näiden alustojen viimeinen päivitys ja sen jälkeen pelaajat eivät enää pääse käsiksi pelin online-ominaisuuksiin. Peliä on mahdollista edelleen pelata offline-tilassa, olettaen että alustojen omat tulevat päivitykset eivät jotenkin riko sitä.
Steamin kautta Rakettiliigan hankkineet ovat automaattisesti saaneet myös Windows-kopion pelistä, joten pelaamista on mahdollista jatkaa Windows-laitteella. Pelaaminen saattaa olla mahdollista myös yhteensopivuussovellusten, kuten Winen avulla, mutta Psyonix ei tarjoa virallista tukea niiden käyttöön.
Kuva: Psyonix
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Budapestissa pudotuspelit käyntiin – Salo ja Virolainen voittotaisteluun
- CS2-major järjestetään ensi vuonna Singaporessa
- NAVI MOUZ:n seuraksi pudotuspeleihin
- MOUZ puristi jatkoon – NAVI selkä seinää vasten
- MOUZ:lle kirvelevä tappio Budapestissä – NAVI nousi kahteen voittoon
- MOUZ voiton päässä pudotuspeleistä – NAVI iskuasemissa
- Budapestissa alkaa kolmas vaihe – Jimi ”Jimpphat” Salo tulee mukaan
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon puhtaalla pelillä
- NAVI aloitti vakuuttavasti
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pääsee irti Budapestissä