Overwatch-tähteä syytetään alaikäisen groomaamisesta – sai lähtöpassit seura- ja maajoukkueesta
Overwatch-tähti Luka ”Aspire” Rolovicia syytetään groomanneen alaikäistä tyttöä. Hänet on erotettu niin seurajoukkueestaan kuin maajoukkueesta.
Nimetön naishenkilö julkaisi Twitterissä tiedotteen, jossa hän kertoo Aspiren houkutelleen häntä seksuaalisiin tekoihin hänen ollessaan alaikäinen. Heidän suhteensa alettua nainen oli 16-vuotias ja Aspire 20-vuotias. Nainen on liittänyt tiedotteeseen mukaan heidän viestejään sekä valokuvia.
Nainen kertoo alkaneen olla yhteydessä maaliskuussa 2022 ja nopeasti viestittely oli muuttunut seksuaalissävytteiseksi. Aspire kertoi myös rakastavansa uhria ja kutsui häntä useaan otteeseen ”pikkutytökseen”. Uhri kertoo Aspiren käytöksen muuttuneen kontrolloivaksi ja omistushaluiseksi. Heidän suhteensa päättyi lopullisesti tämän vuoden maaliskuussa, kuukausi ennen naisen täysikäisyyttä.
Aspiren seurajoukkue Vancouver Titans erotti pelurin asian tultua julki. Aspire oli myös USA:n maajoukkueen varapelaaja, jonka roolista hänet on myös erotettu.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Budapestissa pudotuspelit käyntiin – Salo ja Virolainen voittotaisteluun
- CS2-major järjestetään ensi vuonna Singaporessa
- NAVI MOUZ:n seuraksi pudotuspeleihin
- MOUZ puristi jatkoon – NAVI selkä seinää vasten
- MOUZ:lle kirvelevä tappio Budapestissä – NAVI nousi kahteen voittoon
- MOUZ voiton päässä pudotuspeleistä – NAVI iskuasemissa
- Budapestissa alkaa kolmas vaihe – Jimi ”Jimpphat” Salo tulee mukaan
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon puhtaalla pelillä
- NAVI aloitti vakuuttavasti
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pääsee irti Budapestissä