Overwatch Leguen -liigapelaaja sivussa otteluista – syytetään viestittelystä alaikäisen kanssa
Overwatch Leguessa (OWL) kuohuu jälleen. Tällä kertaa myrskyn silmässä on Boston Uprising -joukkueen pelaaja Jonathan “DreamKazper” Sanchez. 21-vuotiaan pelaajan on syytetty viestitelleen romanttis- tai seksuaalissävytteisesti 14-vuotiaan tytön kanssa.
Tapaus tuli kaikkien tietoisuuteen kun kyseessä oleva alaikäinen julkaisi tarinansa verkossa. Todisteeksi hän on laittanut mukaan kuvakaappauksia viestittelystä ja käydyistä keskusteluista. Osassa kuvankaappauksista vaikuttaa käyvän ilmi, että Jonathan oli tietoinen tytön nuoresta iästä. Alaikäisen henkilön kirjoittama teksti on luettavissa täältä.
Boston Uprising ja OWL ovat tiedottaneet Twitterissä selvittävänsä tapausta, mutta molemmat tahot ovat ilmoittaneet DremKazperin olevan sivussa otteluista tutkinnan ajan.
Earlier today the Overwatch League was made aware of the allegations against Jonathan "DreamKazper" Sanchez. He is suspended indefinitely while the league investigates this matter.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Matias ”Banjo” Kivistön FOKUS aloitti voitolla Bukarestissa
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality aloittivat VCT EMEA:n voitolla
- ENCE Academy ottaa edustuksen paikan toistaiseksi
- Ukrainalaiselle CS2-pelaajalle pitkä pelikielto
- DOTA2-legenda lopettaa uransa
- NAVI:lle finaalitappio
- NAVI BLAST Openin finaaliin
- ”Torilla tavataan” – Suomi kovin tavoittein Esports Nations Cupiin
- Suomen maajoukkuekumppanit Esports Nations Cupiin selvillä
- ENCE:ltä dramaattinen uutinen – CS2-joukkue palaa suomalaiseksi
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle kirvelevä finaalitappio
- Ukrainalaiselle CS2-pelaajalle pitkä pelikielto
- ENCE Akatemia esitteli uudistuneen joukkueensa
- Fortnite-ammattilaista Kai ”Kquid” Eatonia epäillään käyttäneen aimbottia
- Astralis kruunattiin ESL Pro Leaguen 12. kauden mestariksi – kaatoi Na’Vin sunnuntain jännitysnäytelmässä
- BlameF otti varsinaisella peliajalla 40 tappoa ja hävisi – eroa Xyp9xiin 31 frägiä
- Cloud9 viimeisteli Valorant-kokoonpanonsa – katso tästä Daniel ”vice” Kimin esittelyvideo!
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Näkökulma: ENCEn tulivoima ei riitä voittamaan Liquidia tulitaisteluissa, vaan suomalaisten täytyy voittaa tuhovoimaiset pelaajat taktiikoiden avulla
- Pelaaja löysi järisyttävän bugin CS:GO:sta – aseen tarkkuus katoaa kyyristyessä!
