NFL-pelaaja vaihtoi jenkkifutiksesta elektronisen urheilun puolelle

Super Bowl -voittaja Jay ”JayTrain” Ajayi vaihtoi jenkkifutiksen virtuaalijalikseen.
JayTrain pelasi Philadelphia Eagles -joukkueessa, jossa voitti myös vuonna 2017 Super Bowl -mestaruuden. Hänen sopimusta ei kuitenkaan jatkettu vuoden vaihteessa ja nyt hän ilmoitti aikovansa vaihtaa elektronisen urheilun puolelle.
Pitkään jo FIFA-pelejä fanittanut JayTrain paljasti siirtyvänsä Philadelphia Union -kilpapeliorganisaatioon. Union voitti vuonna 2019 kaikki kolme eMLS-turnausta, mutta joukkueen huippupelaaja Cormac ”Doolsta” Dooley hyppäsi edustamaan Nashvilleä. JayTrainilla on siis suuret saappaat täytettävänään.
JayTrain on varmasti yksi ensimmäisistä ammattiurheilijoista, joka on loikannut kilpapelaamisen puolelle pelaajaksi. Ensimmäisen titteli menee kuitenkin todennäköisesti saksalaisen Bundesliiga-joukkueen RP Leipzigin pelaajalle Diego Demmelle, joka alkoi viime vuonna edustaa joukkuettaan sekä oikeilla että virtuaalisilla nurmilla.
Lähde: TheLoadout.com.
Kuva: Mark Brown / Getty Images.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ENCE raivasi tiensä major-karsintoihin
- Joona ”Serral” Sotalalle ikäviä uutisia – ESL Pro Tour pistää pillit pussiin
- CS2:ssa huhuillaan miljoonien jättisiirrosta
- Nikita ”Derke” Sirmitevin joukkueelle tappio
- Entinen suomalaispelaaja valmennusuralle – mukana huippuorganisaatiossa
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL:lle tappio VCT EMEA Leaguessa
- MOUZ:lle jälleen finaalitappio
- MOUZ finaaliin
- MOUZ:n jatkoon – NAVI:n turnaus päätökseen
- Cristiano Ronaldo mukana Fatal Furyssa