Miltä tuntui pelata CS:GOn tunnetuinta huijaria vastaan? Katso video forsakenin word.exe -tilanteista

Vuonna 2018 nähtiin yksi CS:GO-historian suurimmista skandaaleista, OpTic Indian Nikhil ”forsaken” Kumawatin jäätyä kiinni huijaamisesta eXTREMESLAND 2018 Asia Finals -turnauksessa.
Esports Integrity Commission (ESIC) rankaisi forsakenia tästä viiden vuoden kilpailullisella pelikiellolla, mutta häntä tuskin tullaan enää sen loputtuakaan pelikentillä näkemään.
Nyt YouTubeen julkaistiin myös uusi video hänen vastustajien kuvakulmasta, joka antaa hyvän näkymän siitä, miltä CS:GOn tunnetuinta huijaria vastaan pelaaminen on tuntunut.
Tältä forsakenia vastaan pelaaminen tuntui:
Lue myös: Siirtyykö CS-legenda GeT_RiGhT Valorant-ammattilaiseksi? Julkaisi mysteerisen videon
OpTic Gamingin omistaja Hector ”H3CZ” Rodriguez puhui tapahtuneesta myös syyskuussa julkaistussa Eavesdrop-podcastin jaksossa, kutsuen forsakenia totaaliseksi luuseriksi, sillä hänen tekonsa sai organisaation todella huonoon valoon.
– Se v*tun luuseri. Laitettuaan brändini siihen valoon, hän oli onnekas etten ollut paikalla, H3CZ sanoi.
Jos tapahtuneesta pitää kuitenkin keksiä väkisin jotain positiivista, on se word.exe -meemin synty. Word.exe oli tiedostonimi, jota forsaken käytti huijausohjelmiensa naamioimiseen.
Muun muassa CS:GO-tubettaja SuperstituM on tehnyt aiheesta videon, jossa pääsemme todistamaan useita forsakenin ”huippuhetkiä”.
Katso tästä SuperstituMin forsakenista tekemä video:
Ota eurheilu.org seurantaan Twitterissä.
Kuva: Yuki Yujen Chen / eXTREMESLAND
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- NHL 26:n parhaat pelaajat julkaistu – näin pärjäsivät suomalaispelaajat
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ jatkoon BLAST Openissa