Historiaa, äikkää ja esportsia – Suomalainen yritys ryhtyy tarjoamaan esports-kursseja kouluihin
Muistitko tehdä kotiläksysi?
Suomalainen Incoach Oy on aikeissa lanseerata kouluille räätälöityjä esports-valmennuspaketteja, jotka mahdollistavat kilpapelaamisen harjoittelun oppilaitoksissa ympäri Suomea.
Incoachin tarjoaman tiedotteen mukaan Good Game -kursseja on ennätetty jo testaamaan vuoden ajan yhdessä Sastamalan koulutuskuntayhtymän kanssa. Valmennusta on tarjottu vasta Ikaalisten ammattikoulussa ja Ruoveden lukiossa, mutta syksyn aikana opetusta tarjotaan jo seitsemässä oppilaitoksessa.
Tarkoituksena on, että esports-koulutukseen voidaan liittää myös muita oppianeita, kuten liikuntaa ja terveystietoa. Lisäksi koulut saavat itse sanella, mitä pelejä he haluavat oppilailleen opetettavan.
Kurssien keskiössä ovat mekaaniset harjoitukset, pelin taktinen osaaminen, tiimipelaaminen ja kommunikaatio. Opiskelijoille tarjotaan myös opetukseen kuuluvaa itseopiskelumateriaalia.
Incoach on vuonna 2018 perustettu kilpapelaamiseen erikoistunut valmennusyritys, jonka on perustanut Christian Joutsenvuori. Verkkosivujen mukaan yritys hakee myös aktiivisesti uusia valmentajia mukaan toimintaansa.
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- xQc huijasi Twitch-turnauksessa – menetti Shroudin kunnioituksen ja päätyi huutokilpailuun Tyler1:n kanssa
- Version1 korvasi Vanityn – uusi IGL on tuntematon
- Assembly Winter 2019: ENCE kaappasi mestaruuden!
- Braxton ”swag” Pierce lopettaa CS:GO-uransa – aikoo tähdätä ammattilaiseksi Riotin uudessa FPS-pelissä!
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen pelaa seuraavassa ottelussa!