”GameXpo kiittää ja kumartaa”, vuosittainen pelitapahtuma lopetetaan kannattamattomana

Messukeskus on ilmoittanut lopettavansa GameXpo-pelitapahtumien järjestämisen. Aiheesta ilmoitettiin tapahtuman Facebook-sivuilla.
Julkaistussa viestissä todettiin varsin ykskantaan, ettei tapahtuman järjestäminen ole enää taloudellisesti kanntavaa.
”GameXpo kiittää ja kumartaa. Haluamme tehdä elämyksellisiä tapahtumia, joissa voi kokeilla ja kokea monenlaista uutta. Nykyisellä konseptilla järjestetyllä pelitapahtumalla emme pystyneet vastaamaan kuluttajien toiveisiin. Pitkällisen pohdinnan jälkeen olemme tehneet raskaan päätöksen, että GameXpoa ei jatkossa järjestetä. Päätös perustuu taloudellisiin faktoihin, jotka vastuullisena tapahtumajärjestäjänä meidän on huomioitava. Myös GoExpo Winter järjestettiin nyt viimeistä kertaa.”
Tämä tarkoittaa sitä, että viikko sitten järjestetty GameXpo jäi lajinsa viimeiseksi. Ensimmäinen GameXpo järjestettiin vuonna 2016.
Lähde: Facebook
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- MOUZ välieriin Austinissa
- ENCE:n CS2-valmentaja jättää seuran
- Saudiseura maksoi jättimäisen siirtosumman tulevaisuuden tähdestä
- MOUZ pudotuspeleihin Austinissa
- NAVI jatkoon Austinissa – MOUZin taistelu jatkuu
- NAVI:lle tappio – MOUZ piti turnauksensa elossa
- NAVI aloitti majorin vahvasti – MOUZ pulassa
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten