FIFA 20 -striimaaja Kurt ”Kurt0411” Fenech sai bannit kaikkiin EA:n peleihin toksisen käytöksensä takia
FIFA 20 -striimaaja, sekä entinen pro-pelaaja Kurt ”Kurt0411” Fenech on taistellut EA:n kanssa useita kertoja menneiden vuosien aikana.
Hyvin suorasanainen ja kriittistä palautetta EA:lle useita kertoja antanut entinen pro-pelaaja Kurt0411 – joka on saanut elinikäiset bannit FIFA Global Series esports -kisoihin vuonna 2019 – sai nyt bannit kaikkiin EA:n peleihin ja palveluihin.
EA twiittasi helmikuun 24. päivä selityksen päätöksestä bannata Kurtin EA-tili kokonaan. Yhtiön mukaan 25-vuotias on ”postannut jatkuvasti loukkaavia, sekä uhkailevia viestejä ja videoita EA:n työntekijöistä sekä kilpapelaajista Global Series banniensa jälkeen”.
Kurt vastasi vihaisesti päätökseen, pyytäen todistusaineistoa ”loukkaavasta ja uhkailevasta” käytöksestään. Hänen mielestään banni on perusteeton.
”Loppujen lopuksi, en ole ikinä sanonut mitään tarpeetonta,” Kurt sanoo. ”Tämä menee syvemmälle kuin kukaan teistä ymmärtää. He eivät halunneet minua kilpailemaan tapahtumiinsa koska he ovat peloissaan että voittaisin ne. Olen toiseksi isoin pelin striimaaja ja heitä pelottaa myös että menen heidän kultapoikansa ohitse.” Kultapoika vertauksellaan Kurt luultavasti tarkoittaa FIFA-striimaaja Edwin ”Castro” Castroa, jolla on yli 2.2 miljoonaa Twitch-seuraajaa.
Vaikka Kurtin ilveilyt EA:ta vastaan ovat FIFA-yhteisön keskuudessa tunnettuja, on yllättävää yhtiön menneen niinkin pitkälle, että bannasivat he hänet kokonaan yhtiön peleistä ja palveluista.
Eurheilu.org on myös Discordissa! Liity keskusteluun osoitteessa: discord.gg/znGMa7r
Lähteet: TheLoadout, Kuva: Twitch kuvakaappaus
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Naurettavat ideat kustomoiduista CS:GO puukoista kiertävät Redditissä
- 100 Thieves palaa juurilleen Call of Duty Leagueen – katso joukkueen esittelyvideo!
- 14-vuotias FIFA-pro on voittanut 210 FUT Champions -ottelua putkeen – ei saa silti osallistua EA:n turnauksiin
- 16-vuotiaan Fortnite-mestarin ahkera striimaaminen muodostui ongelmaksi – Bugha etsii itselleen uutta ryhmää
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- 100 Thieves ei jaksanut katsoa huonoja tuloksia! Uudet pelaajat vaihtoon
- 100 Thieves VALORANT Invitational -turnaus alkaa tänään! Mukana organisaation CS:GO-pelaajat
