ENCE taipui tanskalaisille niukasti – perjantaina vastassa lohkojumbo
ENCE taipui tanskalaisille niukasti torstaina ja tuloksen myötä perjantaille jäi isosti jännitettävää.
ESL Pro League Season 14 on mennyt ENCEn osalta kohtalaisesti, kun saldo näyttää 2-2. Team Vitalityn avausottelun 0-2 tappion jälkeen ENCE voitti 2-0 Astraliksen sekä Team Spiritin, mutta torstain taistossa tanskalainen Heroic oli niukasti parempi. Tämä tarkoittaa sitä, että Joonas ”doto” Forssin joukkue on tasapisteissä Astraliksen kanssa eli perjantain otteluissa on isot panokset.
ENCE ja Heroic pelasivat täydet kolme karttaa. ENCE vei oman valintansa Miragen helposti 5-16 ja konkaripelaaja Marco ”Snappi” Pfeiffer sai entistä joukkuettaan vastaan muhkeat 32 tappoa.
Snapin tahti hiipui toisessa kartassa Overpassissa ja Heroic päätyi voittamaan 16-14. Martin ”stavn” Lund nappasi 31 tappoa ja kuoli 18 kertaa.
Kaiken ratkaisi Nuke, johon tanskalaiset saivat maistuvan 8-4 alun. ENCE sai pelin kulkemaan ja pääsi 8-10 johtoon. Lopulta Heroicin hyökkäys toimi ja joukkue vei kartan nimiinsä lukemin 16-14.
Perjantaina tapahtuu
Perjantain päätöskierroksella löytyy panosta suomalaisittain! Heroic on varmistanut lohkon kärkisijan ja Bad News Bears sekä Team Spirit ovat tippuneet, mutta ENCE ja Astralis taistelevat kolmannesta jatkopaikasta. Bad News Bears on hävinnyt kaikki neljä ottelua 2-0, mutta on varmasti nälkäinen saamaan edes yhden onnistumisen, sillä kokoonpano pelaa ilman organisaatiota. Ottelut- ENCE (3) vs. Bad News Bears (6)
- Heroic (1) vs. Astralis (4)
- Team Vitality (2) vs. Team Spirit (5)
Liigan tiedot
- Nimi: ESL Pro League Season 14
- Palkintopotti: 750,000 dollaria
- Joukkueiden määrä: 24
- Järjestäjä: ESL
- Suomalaiset mukana: Joonas ”doto” Forss (ENCE) ja Aleksi ”Aleksib” Virolainen (OG)
- Mistä katsoa pelejä? ESL ja Telia Esports Series
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- ENCE aloittaa matkansa New Yorkin CS-turnauksessa ottelulla G2-joukkuetta vastaan
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Aleksib:n eilinen suorituskyky kerää ylistystä – ”Tämä tulee kummittelemaan ENCEä vuosien ajan”
- Australian CS-niekka näytti tulisia otteita Liquidia vastaan – katso Justin ”jks” Savagen kuuden sekunnin ässä!
- HAVU Gaming panostaa NHL:ään – Kiinnitti entisen Written In The Stars -joukkueen
- Hoodyn Giants selvisi ensimmäisestä pakkovoitosta – Natus Vincere ulos!
- Maailman arvokkain Pokémon-kortti vaihtoi omistajaa omakotitalon hinnalla
- Assembly Winter 2019 Overwatch-turnaus – Tiedot ja aikataulut