Call of Duty ja Overwatch -liigat siirtävät lähetyksensä yksinoikeudella YouTube Gamingiin

CDL, OWL ja Hearthstone Esports tullaan jatkossa näkemään ainoastaan YouTube Gaming -palvelussa.
Activision Blizzard ilmoitti virallisesta yhteistyöstä Googlen kanssa vain hetkiä ennen Call of Duty Leaguen ensimmäisiä matseja. Kyseessä on useamman vuoden yhteistyösopimus, jonka myötä lähetysoikeudet ovat yksinoikeudella YouTubella.
Kaudesta 2020 eteenpäin kaikki Call of Duty Leaguen, Overwatch Leaguen ja Hearthstone Esportsin viralliset ottelut ja tapahtumat tullaan näkemään ainoastaan YouTube Gaming -palvelussa. Niillä tulee kaikilla olemaan omat YouTube-kanavansa, joista otteluita ja muuta sisältöä voi seurata.
YouTuben Gaming ja Virtual Reality osaston johtaja Ryan Wyatt toivotti pelit tervetulleiksi palveluun. Entisenä Call of Duty kommentaattorina Wyatt kertoi olevansa äärimmäisen innoissaan, että Activision Blizzard valitsi YouTuben yhteistyökumppanikseen.
Yhteistyö YouTuben ja Googlen kanssa tuo mukanaan myös erittäin mielenkiintoisena lisänä Googlen Cloud-palveluita ja teknologiaa. Nähtäväksi jää minkälaisia verkko- ja tekoälypalveluita Google pelaajien ja järjestäjien käyttöön tarjoaa, mutta ainakin kyse on käytössä olevan teknologian terävintä kärkeä.
Lähde: Dexerto.com.
Kuva: YouTube.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- NHL 26:n parhaat pelaajat julkaistu – näin pärjäsivät suomalaispelaajat
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ jatkoon BLAST Openissa