BLASTin uusi formaatti Premier alkaa tammikuussa – Fnatic ja mousesports erittäin tyytymättömiä jäätyään ulkopuolelle

Tapahtumajärjestäjä BLASTin uudistaa turnausformaattinsa ensi vuodelle, mutta moni on kyseenalaistanut järjestäjän joukkuevalinnat.
Yksittäisen turnausformaatin sijasta uusi BLAST Premier muistuttaa enemmän liigaa. Joukkueet kilpailevat kevät- ja syyskausien aikana paikasta vuoden lopulla pelattavasta finaalista. Mestarijoukkueelle on luvassa miljoonan dollarin palkintorahat.
This is #BLASTPremier
These are your teams
Mukaan mahtui kuitenkin vain 12 joukkuetta, ja monet ovat kyseenalaistaneet järjestäjien valintoja. BLASTin edustaja Nicolas Estrup kertoi, että joukkuevalintoja ei tehty vain ranking-listojen perusteella tai edes pelkästään joukkueiden mukaan. Tärkeää oli kuulemma organisaatio kokonaisuudessaan, sillä kyseessä on pitkäjänteinen uusi formaatti.
Eniten hämmennystä aiheutti Fnaticin ja mousesportsin jääminen ulkopuolelle. Kyseiset joukkueet ovat tällä hetkellä HLTV:n ranking-listan sijoilla kaksi ja kolme. Molemmat joukkueista ovat ottaneet BLASTin kommentit ”joukkueiden pitkän ajan pelaamiskyvystä” valtavina loukkauksina. Joukkueiden taustajoukot sekä pelaajat ovatkin nyt antaneet mielipiteensä kuulua.
However seeing them publicly slate our org, the most storied in esports & a legacy in CS rivaled by few, is beyond disappointing. bit.ly/2EU0z9q
That they now think its ok to question our "long play" in public is extremely irritating to me. We have fielded elite CS teams for 17 years with no plans to stop anytime soon fyi.
However seeing them publicly slate our org, the most storied in esports & a legacy in CS rivaled by few, is beyond disappointing. bit.ly/2EU0z9q
Kummallakin joukkueelle on mittava kokemus CS:GO-skenestä ja huipputurnauksista, ja molempien organisaatiot ovat varmasti omistautuneet asialleen. BLASTin valinta onkin erikoinen ja epämääräiksi jääneet perustelut kieltämättä loukkaavat ulkopuolelle joutuneita huippujoukkueita.
BLAST Premier alkaa tammikuun 31. päivä, joten muutoksia tuskin enää nähdään. Nähtäväksi jää ottavatko tapahtumanjärjestävät enempää kantaa Fnaticille ja mousesportsille aiheuttamaansa pahennukseen.
Lähde: Dexerto.com.
Kuva: Twitch-kuvakaappaus
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ jatkoon BLAST Openissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle selkeä tappio
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ avasi voitolla
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI aloitti voitolla
- Suomen naisten CS2-maajoukkue jatkaa tutussa kokoonpanossa
- Vuosikymmenen parhaat palkittiin e-urheilugaalassa
- Team Falcons EWC:n ykkösjoukkue