Aleksib:n johtama OG palasi voittojen tielle – Dignitas laulukuoroon miljoonaliigasta
Flashpoint 2 -turnaus jatkui OG:n osalta keskiviikkona, kun Aleksi ”Aleksib” Virolainen johtama joukkue kohtasi veitsi kurkulla Dignitaksen.
Miljoonaliigan pudotuspelit alkoivat OG:n osalta tiistaina, mutta kansainvälinen joukkue joutui taipumaan kovavireiselle MIBR:lle kartoin 2-1.
Dignitas lähti otteluun selvänä altavastaajana ja joukkue sai valita ottelun ensimmäisen kartan, joka oli Nuke. OG otti jälleen Infernon, jossa joukkue dominoi tiistaisessa ottelussa MIBRIä ja mahdolliseksi ratkaisijakartaksi jäi Train.
Alun tahmeuden jälkeen OG kipusi peliin
Nukessa OG aloitti hitaasti, joka näkyi puoltenvaihdon tuloksessa, kun Dignitas johti avauskarttaa lukemin 9-6. Pistoolikierroksen jälkeen OG näytti, että he ovat parempi joukkue ja kipusivat tasoihin ja ohi. Lopulta avauskartta kirjattiin OG:lle lukemin 16-14. Infernossa OG meni jälleen omia menojaan, eikä Dignitaksella ollut mitään saumoja edes CT-puolelta. Puoltenvaihtoon marssittiin OG:n johtaessa lukemin 10-5 ja sama meno jatkui. Vain 26 kierroksen jälkeen OG keräsi kartta- ja otteluvoiton lukemin 16-5. OG jatkaa matkaansa miljoonaliigan alemman kaavion alemmassa semifinaalissa, johon vastustaja saadaan ylemmästä kaaviosta. Puolestaan Dignitas koki jo toisen tappion pudotuspeleissä, joka tarkoittaa sitä, että matka Flashpoint 2 -turnauksessa on Dignitaksen puolesta ohi. Ottelu pelataan kello 19.00 alkaen perjantaina.
Victory 
Great showing from the boys after a slow start.
We move on in the lower bracket and it feeeels good!
GGs @dignitas.
#DreamOG #Flashpoint
Great showing from the boys after a slow start.
We move on in the lower bracket and it feeeels good!
GGs @dignitas.
#DreamOG #Flashpoint
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Video: Team Vitalityn Cédric ”RpK” Guipouy pelleili FaZe Clanin kustannuksella – salamannopea Desert Eagle 4k!
- ENCE aloittaa matkansa New Yorkin CS-turnauksessa ottelulla G2-joukkuetta vastaan
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Maailman arvokkain Pokémon-kortti vaihtoi omistajaa omakotitalon hinnalla
- Australian CS-niekka näytti tulisia otteita Liquidia vastaan – katso Justin ”jks” Savagen kuuden sekunnin ässä!
- FC Haka on eFutisliigan ensimmäinen mestari – ennakkosuosikille pronssisija
- Assembly Winter 2019 Overwatch-turnaus – Tiedot ja aikataulut
- Dzhami ”Jame” Ali veti upean yksilösuorituksen – hiirilauma kotiin
