WESG:n karsintaryhmät herättivät kohun – Huippujoukkueet joutuvat heti vastakkain
Kuva: Assembly Summer / SEUL ry / Joel Tainio
World Electronic Sports Games on paljastanut tulevan WESG CS:GO Grand Final -turnauksen Group Stagen karsintaryhmät, mikä on aiheuttanut hämmästelyä ja ärtymystä pelaajien keskuudessa. Varsinkin Aleksi ”allu” Jallin äimistynyt Twiitti on noussut otsikoihin:
Suurin osa paikalle kutsutuista 32:sta tiimistä sijoittuu maailmantilastoissa jonnekin keskivälin tienoille. Tästä poikkeuksena ovat skenen jättiläiset, kuten NiP, Fnatic, G2 ja tietenkin suomalainen ENCE. Olisikin loogista ajatella, että menestyneimmät joukkueet olisi jaettu tasaisesti lohkojen kesken siten, etteivät isot joukkueet joutuisi heti ottelemaan vastakkain.
Kuitenkin jostain tuntemattomasta syystä kaikki huippujoukkueet on ängetty samoihin ryhmiin. Esimerkiksi ENCE ja Fnatic aloittavat taistelun samassa lohkossa, kun taas G2 ja NiP kohtaavat myös toisensa heti kättelyssä.
Kysymys kuulukin: onko kyseessä puhdas vahinko vai tietoinen valinta?
Kiinassa Chongqing Olympic Sports Centerissä järjestettävä turnaus on jo pelkästään palkintopotiltaan valtava, sillä turnauksessa on jaossa yhteensä 890,000 dollaria.
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- 16-vuotias superlupaus kantoi G2:n voittoon ensimmäisessä kartassa!
- 160 Miljoonan Dollarin turnaus alkoi totaalisella farssilla!
- Änärin 1vs1 Suomen mestaruus jälleen Arttu ”Artuzio” Mustilalle!
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- ESIC toi FBI:n mukaan vedonlyöntirikkomusten tutkintaan – isoja sanktioita luvassa
- Kiinnostava video näyttää: tässä ovat maailman suosituimmat pelit 2004-2020
- Sami ”xseveN” Laasasen debyytti HAVUn riveissä meni loistavasti – katso tästä testosamin 1v3, sekä 1v2 clutchit!
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
