WESA:n tilaama tutkimus puhdisti Ninjas in Pyjamas -organisaation maineen

Itsenäisen tahon suorittamassa tutkinnassa Ninjas in Pyjamas -organisaation nykyinen johto on todettu syyttömäksi seuran entisten pelaajien esittämiin syytöksiin.
Pari viikkoa sitten uutisoimme siitä, miten The World Esports Association (WESA) aloitti tutkinnan, jonka keskiössä oli Ninjas in Pyjamas -organisaatio, ja sen nykyinen johto. Tutkinnan taustalla olivat mm. Robin ”Fifflaren” Johanssonin esille nostamat syytökset, joiden mukaan seura on velkaa sen entisille ja nykyisille pelaajille.
Tutkinnan toteutuksesta vastasi molemmista tahoista itsenäinen Esports Integrity Coalition (ESIC), sillä NiP:n toimitusjohtaja Hicham Chahine toimii myös WESA:n johtokunnassa.
Tutkinnan suorittanut Ian Smith julkaisi tänään asiakirjan, jossa hän käy kohta kohdalta läpi organisaatiota, ja sen johtoa vastaan nostetut syytökset. Raprtissa todetaan, että seuran nykyinen johto ei ole syyllistynyt minkäänlaisiin laittomuuksiin. Sen sijaan organisaation nykyinen toimitusjohtaja on joutunut pikemminkin setvimään vanhan johdon taakseen jättämiä ongelmia.
Tutkinnan perusteella WESA ei aio antaa seuralle varoituksia tai muita sanktioita. NiP julkaisi aiheesta oman tiedotteensa, jossa koko organisaation nimissä kirjoitetussa viestissä iloitaan tutkimuksen tuloksista. Tiedotteessa myös mainitaan, että seura pysyy WESA:n jäsenenä ja Chahine pysyy WESA:n johtokunnassa.
Lähde: Dot Esports, Kuva: Ninjas in Pyjamas
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Astralis vaihtoi omistajaa
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- NHL 26:n parhaat pelaajat julkaistu – näin pärjäsivät suomalaispelaajat
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta