Valve palkitsee hyväntahtoisia hakkereita
Valve hyödyntää yleisesti käytössä olevaa järjestelmää, jossa he palkitsevat niin sanottuja “valkohattuhakkereita”. Haavoittuvuuksien paljastamisesta yhtiölle niiden hyväksikäytön tai levittämisen sijasta maksetaan yleensä tuntuva palkkio.
Tuore esimerkki tästä on nuori hakkeri nimimerkillä “2Eggs”, joka tienasi yhteensä 11250 dollaria tuomalla Valven tietoon kriittisiä Steamiin ja Counter-Strikeen liittyviä bugeja. Kumpikaan osapuoli ei turvallisuussyistä luonnollisesti ole paljastanut, mitä näin ison palkkion kerryttäneet bugit koskivat.
Mahdollisista palkkiorahoista innostuneille bugienmetsästäjille kuitenkin tiedoksi, että palkkioita maksetaan harvakseltaan ja ainoastaan riittävän kriittisistä haavoittuvuuksista. Järjestelmä ei myöskään koske pelinsisäisiä glitchejä tai mahdollisia väärinkäytettäviä pelimekaniikoita, vaan lähinnä Valven pelien ja palveluiden taustalla olevia järjestelmiä ja tietokantoja.
Lisää Valven palkkiojärjestelmästä voi lukea: https://hackerone.com/valve
Kuva: Valve.
LUE MYÖS:
- Elias ”Jamppi” Olkkonen ja Nikita ”Derke” Sirmitov samassa VALORANT-joukkueessa
- FaZe Clan pulassa Budapestin major-turnauksessa
- Lasse ”MATUMBAMAN” Urpalainen paljasti miksi jätti Dota2:n – ”En pitänyt Dota-yhteisöstä”
- ENCE:ssä pelannut CS2-legenda lopettaa kilpapelaamisen – ei jätä lajia
- SEUL piti syyskokouksensa – hallitukseen uusia jäseniä
- CS2-major alkaa maanantaina – runsaasti suomalaismielenkiintoa
- HAVU jatkoon European Pro Leaguessa
- EA Sports ei julkaise F1-peliä
- The Game Awardsin ehdokkaat julkaistu
- Majorin voittanut CS-joukkue pohtii paluuta