Valve kertoi suunnitelmistaan DPC:n ja The International 10 -turnauksen suhteen
Valve on kertonut suunnitelmistaan Dota Pro Circuitin (DPC) ja The International 10 -turnauksen suhteen. Pelijätti kertoi blogissaan haluavansa varmistaa Dota 2:n e-urheiluskenen säilyvän elinkelpoisena pelaajille, joukkueille, katsojille sekä turnausjärjestäjille.
Aikaisemmin tänä vuonna, Valve perui kaikki loppuvuoden DPC-turnaukset. Yhtiö ei sanojensa mukaan halunnut järjestää turnauksia alueellisina, sillä DPC-pisteet ovat liian tärkeä osa joukkueiden valikoitumista The International -turnaukseen.
Valven mukaan, DPC-turnauksien on tarkoitus jatkua vuoden 2021 tammi- tai helmikuussa ja The International 10 järjestetään saman vuoden elokuussa Tukholmassa, Ruotsissa. Valve on kaiken varalle suunnitellut myös muita maita, joissa turnaus voidaan mahdollisesti järjestää.
Elokuun lopussa, The International 10 rikkoi suurimman e-urheiluturnauksen palkintopotin ennätyksen. Viime vuonna, suomalaiskaksikko Jesse ”JerAx Vainikka ja Topias ”Topson” Taavitsainen voittivat OG-joukkueensa kanssa maailmanmestaruuden ja 15,6 miljoonan dollarin pääpalkinnon.
Lue lisää: Dota 2 -turnauksella jo ennätyksellinen 34,3 miljoonan palkintopotti – ei kuitenkaan päivämäärää
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitalitylle avaustappio
- Eetu ”sAw” Sahan G2 aloitti voitolla Krakovassa
- CS2:n suurturnaus alkaa Krakovassa
- Topias ”Topson” Taavitsaisen pelit päätökseen
- CS2:n 2027 major-turnaukset viedään Euroopan ulkopuolelle
- Joona ”Serral” Sotalalle surkeita uutisia – valtavat tulomenetykset
- Nikita ”Derke” Sirmitevin ja Elias ”Jamppi” Olkkosen joukkue voittoon
- Suomi jatkoon e-koripallon MM-karsinnoissa
- Nikita ”Derke” Sirmitev ja Elias ”Jamppi” Olkkonen aloittivat vuotensa voitolla
- Topias ”Topson” Taavitsaisen joukkueelle tappio