Telia paljasti uuden e-urheilusarjansa pelit – Mukana myös uusi ”CS:GO-huippujoukkue”!

Assembly Winter -pelitapahtumassa Telia ilmoitti aloittavansa oman Telia Esports Series -e-urheilusarjan. Tänään yhtiö paljasti tarkemmat tiedot liigasta.
Peleinä CS:GO ja Arena of Valor
Sarjan peleiksi valikoituivat CS:GO ja mobiilipeli Arena of Valor. Telia Finlandin esports-tiimin edustaja Niklas Segercrantz kommentoi valintaa:
”Valitsimme ensimmäisiksi pelattaviksi peleiksi CS:GO:n ja Arena of Valorin niiden kiinnostavuuden ja erilaisuuden takia. CS:GO on pitkän historian omaava taktinen taistelupeli, joka on sekä Suomessa että maailmalla huippusuosittu. Arena of Valor taas on tuore strategiapeli, joka mobiilipelinä edustaa nopeasti kasvavaa skeneä”.
Arena of Valor on mobiiliversio MOBA-genrestä ja se on saavuttanut valtavan suosion kotimaassaan Kiinassa. Nyt peli on vakiinnuttanut asemaansa myös muualla maailmassa.
Telia Esports Series pyörii yhteistyössä Assemblyn kanssa ja kaikkineen palkintopotissa on yhteensä 50,000 euroa. Potti kuitenkin jaetaan kahden pelin kesken siten, että Arena of Valor saa 10,000 euroa ja CS:GO 40,000.
Uusi ”CS:GO-huippujoukkue paljastetaan”
CS:GO-joukkueita kutsutaan turnaukseen yhteensä neljä kappaletta. Mukana ovat HAVU, ENCE ja SuperJymy. Lisäksi Telian tiedotteessa lupaillaan, että tapahtumaan saapuu ”uusi huippujoukkue”. Lisää tietoa joukkueesta ja sen kokoonpanosta luvataan ensi viikolla.
Lisäksi turnaukseen pääsee neljä avoimista karsinnoista selvinnyttä tiimiä. Kausi alkaa 26.4. ja finaali käydään 7.6.
Myös Arena of Valoria pelaa Telia Esports Seriesissä yhteensä kahdeksan joukkuetta. Tiimit taistelevat tiensä turnaukseen maaliskuussa pidettävien karsintojen kautta. Varsinainen kausi alkaa 27.4. ja finaalia päästään ihastelemaan Summer Assemblyjen aikana.
- HAVU:n taival huipputurnauksessa päätökseen – Aleksi Virolaisen NiP jatkaa
- Fnaticin miehistössä vaihdos – CSGO-legenda hyppää puikkoihin
- Pokemon-mestarilta mauton antisemitistinen teko – aikoo jatkaa pelaamista
- HAVU:n miehistössä muutoksia – tuttu paluumuuttaja takaisin
- Vitality Pariisin majorin voittoon
- Suomi eteni e-jalkapallon MM-kisoihin
- Suomi aloitti FIFAe Nations Seriesin vahvasti
- Suomi tavoittelee e-jalkapallon MM-lopputurnauspaikkaa
- Ninjas in Pyjamasin taival päättyi Pariisissa
- Aleksi Virolainen NiP päätti ENCE major-turnauksen
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä