Suomi tavoittelee e-jalkapallon MM-lopputurnauspaikkaa

FIFAe Nations Cupin lopputurnauspaikat jaetaan 18.-21.5. pelattavassa playoffs-karsinnassa. Suomi lähtee hakemaan lopputurnauspaikkaa tutun kolmikon johdolla.
– Viime kauden pettymyksen jälkeen, ainoastaan lopputurnauspaikka kelpaa tulokseksi nyt viikonlopulta. Edellinen karsintaturnaus näytti, että voidaan voittaa kenet tahansa, joten meidän pitää uskoa omaan tekemiseen, linjaa e-jalkapallotoiminnasta vastaavaa jäsenpalvelupäällikkö Taneli Sopanen Palloliiton verkkosivuilla.
Näistä lähtöasetelmista Suomi lähtee tavoittelemaan paikkaa FIFAe Nations Cupin finaaleihin eli kansanomaisesti e-jalkapallon MM-lopputurnaukseen. Edellisellä kaudella Suomen matka päättyi nimenomaisesti vastaavassa playoffs-vaiheessa, kun se jäi kivenkovassa alkulohkossaan viimeiseksi. Tällä kaudella ”Pingviinit” ovat olleet nousujohteisessa vireessä ja edellisen karsintavaiheen Suomi selvitti tappioitta.
Suomi lähtee viikonloppuun samalla pelaajakolmikolla, kun millä se pelasi edellisen kerran. Pelaavassa kokoonpanossa ovat Jesse ”Kossu72” Kosamo, Jeremias ”Jerkos” Kosamo ja Anton ”Anzinho” Korvenaho. Lisäksi joukkuetta täydentää pelaaja-valmentajan tittelillä Juuso ”jtasku” Tasku.
Torstaina ja perjantaina pelataan kaksinkertainen alkulohkovaihe, josta neljä parasta joukkuetta per lohko etenee lauantain pudotusotteluihin. Suomen kanssa D-lohkossa pelaavat Ruotsi, Englanti, Romania ja Sveitsi. Maailman rankingin kolmantena oleva Ruotsi ja Englanti (#12) ovat lohkon ennakkosuosikit, mutta viimeisestä kahdesta jatkopaikasta tullaan käymään kiivasta taistoa.
Sekä torstain että perjantain ottelut alkavat Suomen osalta klo 18:30.
Lähde: Palloliiton verkkosivut
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- ENCE piti major-haaveensa elossa
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle kirvelevä tappio
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL tärkeään voittoon
- ENCE raivasi tiensä major-karsintoihin
- Joona ”Serral” Sotalalle ikäviä uutisia – ESL Pro Tour pistää pillit pussiin
- CS2:ssa huhuillaan miljoonien jättisiirrosta
- Nikita ”Derke” Sirmitevin joukkueelle tappio
- ENCE selkä seinää vasten karsinnoissa – Heroic Austiniin
- CS2:ssa jättikauppa – mONESY myytiin Falconsiin
- ENCE avasi major-karsinnat voitolla ja tappiolla
- ENCE raivasi tiensä major-karsintoihin
- Joona ”Serral” Sotalalle ikäviä uutisia – ESL Pro Tour pistää pillit pussiin
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL tärkeään voittoon
- Nikita ”Derke” Sirmitevin Team Vitalitylle kirvelevä tappio