Suomen naisten CS2-maajoukkue jatkaa tutussa kokoonpanossa

Suomen elektronisen urheilun liitto (SEUL) on solminut sopimukset CS2 maajoukkueen kanssa tulevan kauden osalta.
Joukkue jatkaa samalla kokoonpanolla, joka nähtiin edustamassa Suomea myös viime vuonna. Päätöksen taustalla on kokoonpanon menestys maajoukkueen aiemmissa turnauksissa, sekä liiton ja joukkueen yhteinen halu jatkaa toimivalla kokoonpanolla.
– Olemme tyytyväisiä siihen, että päästään edustamaan Suomea samalla kokoonpanolla tulevassa pohjoismaiden turnauksessa. Tämä tuo meille arvokasta kokemusta ja mahdollisuuden kehittää peliämme entisestään! maajoukkueen kapteeni Milona Tiainen kertoo SEUK:n tiedotteessa.
Joukkueen kauden päätavoitteisiin kuuluu marraskuun 7.–9. pelattava Nordic Female CS Championship -turnaus, joka järjestetään tänä vuonna Halmstadissa, Ruotsissa. Suomi lähtee turnaukseen vahvassa asemassa kaksinkertaisena hallitsevana mestarina, sillä joukkue voitti Pohjoismaiden mestaruuden sekä vuonna 2023 että 2024.
Pelaajat ovat osoittaneet vahvaa osaamistaan myös seurajoukkueensa riveissä, jossa he ovat yltäneet kansainvälisen huipputason ESL Impact -sarjan karsinnoista läpi. Seurajoukkueen merkitystä nostettiin esiin myös pelaajien puolesta.
Maajoukkueen kokoonpano 2025:
Milona “miLo” Tiainen (kapteeni), Lotta ”Waldee” Liesmala, Silja ”Siljeeeh” Heinonen, Alessandra ”amyb” Kolari ja Emma “piku” Lampila
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomen naisten CS2-maajoukkue jatkaa tutussa kokoonpanossa
- Vuosikymmenen parhaat palkittiin e-urheilugaalassa
- Team Falcons EWC:n ykkösjoukkue
- Perinteinen CS-joukkue lopettaa
- Jimi ”Jimpphat” Salon taiva päätökseen EWC:ssä
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ jatkoon EWC:ssä
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen pelit heti päätökseen EWC:ssä
- Suomeen uusi nuorten CS2-liiga
- Timi ”curexi” Tenhulan Virtus.pro jäi kärjestä EWC:ssä
- Team Spirit jälleen liian vahva MOUZ:lle