Sopimuksia ei uusita – Trailblazers luopuu Overwatch-joukkueestaan

Trailbazers on päättänyt luopua Overwatch-joukkueestaan. Varsinaisen kilpapelaamisen sijaan organisaatio aikoo tulevaisuudessa keskittyä kerho- ja junioritoiminnan, sekä tapahtumien kehittämiseen Etelä-Karjalan alueella. Tämä tarkoittaa, ettei pelaajien vanhentuvia sopimuksia aiota enää uusia.
Luovumme helmikuun loppuun ulottuvien sopimuksen päätyttyä Overwatch-joukkueesta ja laitamme paukut lasten-ja nuorten toimintaan sekä maakunnallisuuteen.
Lisää asiasta:
trailblazers.gg/fi/artikkelit/…
#Trailblazersfi #esportsfi #HereToLead
Trailblazers aikoo tulevaisuudessa keskittyä toiminnassaan ruohonjuuritasolle. Verkot ovat jo vesillä, sillä maaliskuussa organisaatio aloittaa Imatralla e-urheilukerhon, johon on ilmoittautunut jo 50 nuorta. Samanlaista toimintaa on suunniteltu myös Lappeenrantaan ja sen alueelle.
Organisaation tarkoituksena on myös lähteä rakentamaan uusia kilpajoukkueita alueen nuorien ympärille, ilman vaatimuksia nopeista tuloksista. Kyse on pikemminkin kotimaisen kilpapelaamisen tukemisesta ja keinosta mahdollistaa nuorille polku kohti ammattimaista e-urheilua.
”Overwatch -joukkue antoi meille alkuvaiheessa tarvittavan buustin ja näkyvyyden. Jatkossa haluamme olla vahvemmin eteläkarjalaisia, luoda maakuntaamme lajikulttuuria ja kasvattaa Trailblazersin yhteisöä. Yhteistyökumppanit ovat osoittaneet kiinnostuksensa nimenomaan paikallista toimintaa kohtaan.” Kommentoi Trailblazersin operatiivisen toiminnan vastaava Jani Valkeapää.
Päätös Overwatch-joukkueen lopettamisesta ei ole kuitenkaan ollut helppo ja voit lukea koko tiedotteen täältä.
- ENCE:n voittokulku jatkuu – nyt kaatui Team Vitality
- Heroic lähellä konkurssia
- ENCE:lle sensaatiomainen voitto maailman ykkösjoukkueesta
- 22-vuotias E-urheilija riisti oman henkensä
- HAVU:lle kirvelevä tappio huippujoukkuetta vastaan
- ENCE:llä iso ottelu edessä
- ENCE varmisti komealla voitolla jatkopaikan
- ENCE avasi ESL Pro Leaguen voitolla
- Ninjas in Pyjamasin turnaus päättyi pettymykseen
- Aleksi Virolaisen NiP:n oljenkorret käytetty – edessä pakkovoitto
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä