Sopimuksia ei uusita – Trailblazers luopuu Overwatch-joukkueestaan

Trailbazers on päättänyt luopua Overwatch-joukkueestaan. Varsinaisen kilpapelaamisen sijaan organisaatio aikoo tulevaisuudessa keskittyä kerho- ja junioritoiminnan, sekä tapahtumien kehittämiseen Etelä-Karjalan alueella. Tämä tarkoittaa, ettei pelaajien vanhentuvia sopimuksia aiota enää uusia.
Luovumme helmikuun loppuun ulottuvien sopimuksen päätyttyä Overwatch-joukkueesta ja laitamme paukut lasten-ja nuorten toimintaan sekä maakunnallisuuteen.
Lisää asiasta:
trailblazers.gg/fi/artikkelit/…
#Trailblazersfi #esportsfi #HereToLead
Trailblazers aikoo tulevaisuudessa keskittyä toiminnassaan ruohonjuuritasolle. Verkot ovat jo vesillä, sillä maaliskuussa organisaatio aloittaa Imatralla e-urheilukerhon, johon on ilmoittautunut jo 50 nuorta. Samanlaista toimintaa on suunniteltu myös Lappeenrantaan ja sen alueelle.
Organisaation tarkoituksena on myös lähteä rakentamaan uusia kilpajoukkueita alueen nuorien ympärille, ilman vaatimuksia nopeista tuloksista. Kyse on pikemminkin kotimaisen kilpapelaamisen tukemisesta ja keinosta mahdollistaa nuorille polku kohti ammattimaista e-urheilua.
”Overwatch -joukkue antoi meille alkuvaiheessa tarvittavan buustin ja näkyvyyden. Jatkossa haluamme olla vahvemmin eteläkarjalaisia, luoda maakuntaamme lajikulttuuria ja kasvattaa Trailblazersin yhteisöä. Yhteistyökumppanit ovat osoittaneet kiinnostuksensa nimenomaan paikallista toimintaa kohtaan.” Kommentoi Trailblazersin operatiivisen toiminnan vastaava Jani Valkeapää.
Päätös Overwatch-joukkueen lopettamisesta ei ole kuitenkaan ollut helppo ja voit lukea koko tiedotteen täältä.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic aloittanut taistelun Austinin jatkopaikasta
- ENCE:n CS2-joukkueelle turnausvoitto
- JANO:n CS2-joukkue hajotettiin
- Heroic jatkoon Austinissa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic major-paikassa kiinni
- ENCE:n CS2-joukkueelle kirvelevä finaalitappio
- Perinteisen CS2-huipputurnauksen pitopaikka muuttuu
- ENCE:n CS2-joukkueelle turnausvoitto
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic aloittanut taistelun Austinin jatkopaikasta
- Eetu ”sAw” Sahan aikakausi Heroicissa päättyi tappioon
- JANO:n CS2-joukkue hajotettiin
- Heroic piti major-unelmansa elossa
- Heroic jatkoon Austinissa
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten
- Perinteisen CS2-huipputurnauksen pitopaikka muuttuu