Olli ”sLowi” Pitkänen on 500IQ Clutchi jumala

HAVU kohtasi myöhäisillassa Young Ninjasin Elisa Invitational Summer 2021 -turnauksen lohkovaiheen viimeisessä ottelussa. Panoksena oli viimeinen paikka pudotuspeleissä. Pitkälle maanantain puolelle venynyt ottelu tarjosi CS:GO kansalle viihdettä koko rahan edestä. Päivä nimittäin venähti oikein kunnolla, ja ottelua pelattiin vielä klo 02:00 jälkeen. Aamuyöhön venyneessä trillerissä nähtiin uskomattomia pelejä molemmilta joukkueilta, mutta yksi nousi ylitse muiden: HAVU:n sLowi on 500IQ clutchi jumala.
Molemmat joukkueet hävisivät oman kartta valintansa, HAVU vei nimiinsä Infernon tupla jatkoerien jälkeen (22-19), ja Young Ninjas ottivat ottelun haltuun HAVUn valitsemassa Overpassissa ja vei sen nimiinsä selkeästi 16-10. Ratkaisevana karttana nähtiin uusi de_Ancient, jossa suomalaisten IGL otti joukkueensa reppuselkään ottelun ratkaisuhetkillä väläytellen Einstein levelin aivotyöskentelyä sekä raakaa tähtäysvoimaa.
Ottelu oli piinaavan tiukassa 11-11 tilanteessa, ja menossa oli ottelun 23. erä. Erä oli ottelun lopputuloksen kannalta hyvin merkittävä, sillä kummankin joukkueen ekonomia oli varsin pahasti hajalla. HAVU sai erään hyvän johdon ja suomalaisilla oli 3v2 etu, joka kuitenki kääntyi nopeasti 1v2 altavastaaja tilanteeseen, kun xseven sekä ZOREE hyytyivät epäonnekkaasti. Olli “sLowi” Pitkästä ei kuitenkaan nämä tilanteet huimaa, ja alta löytyvästä clipistä voitkin ihailla, miten Pitkäsen 500iq 1v2 clutchi rakentui:
clips.twitch.tv/UninterestedSo…
Mikäli clippi ei näy, voi katsoa sen täältä!
HAVU voitto lopulta Ancientin 16-13 ja ansaitsi samalla paikkansa Elisa Summer Invitational 2021 turnauksen pudotuspeleissä. Mainitsemisen arvoista on myös se, että valmentajan pallilta stand-in pelaajaksi hypännyt Taneli “dISTURBED” Veikkola pelasi jälleen huikean sarjan joukkueensa kanssa. Ancientin A-siten lukotus oli varsin kaunista katseltavaa HAVUn pelatessa CT puoliskolla.
Lue myös: HAVUn Taneli “disturbed” Veikkola palaa tositoimiin!
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä!
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NiP:lle kirvelevä tappio
- Lumimyrsyky katkaisi Call Of Duty Leaguen striimin
- Tässä ovat ESL Pro League Season 17:n tämän kauden joukkueet
- WoW, StarCraft, Diablo III ja Overwatch 2 lakkasivat toimimasta Kiinassa
- BLAST-turnausten aikataulut julkaistu
- 19-vuotias ammattilaispeluri lopettaa yllättäen uransa
- HAVU murtautui jo 30 parhaan joukkoon maailmanlistalla
- GODSENT julkaisi CS:GO-joukkueensa uuden kokoonpanon
- E-urheiluorganisaatio pisti yllättäen pillit pussiin – koko toiminta lopetettu
- Viime vuoden 20 parasta CS:GO-pelaajaa julkaistu
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä