Se on siinä! Aleksib:n johtama OG miljoonaliigan finaaliin – loppuotteluun aikaa muutama tunti!

OG marssi helpohkoon 2-0-voittoon, kun alemman kaavion finaalissa joukkue kohtasi fnaticin.
Aleksi ”Aleksib” Virolaisen johtama joukkue oli pienesti alakynnessä otteluun lähdettäessä, sillä OG lopetti aikaisemman ottelunsa viime yönä noin kolmen aikaan yöllä.
Väsymyksestä ei ollut tietoakaan
Alemman kaavion finaali laitettiin käyntiin OG:n valitsemalla Miragella. Ruotsalaisjoukkue pääsi aloittamaan CT-puolelta ja OG oli alkuun hieman nuhjuinen, eikä ottelu lähtenyt oikein kulkemaan. Puolenvaihtoon mennessä OG pääsi takkuavaisesta pelistä eroon ja onnistui kaventamaan ottelun lukemiin 9-6.
Fnatic aloitti hyökkäyspuolelta vahvasti ja kartta näytti jo menevän ruotsalaisjoukkueelle, kun lukemat olivat 13-8. OG ei silti luovuttanut ja alkoi nappaamaan kierroksia nimiinsä ennakkoluulottomasti. Lopulta kartan viimeisellä kierroksella OG nappasi tiukan voiton lukemin 16-14.
Toisena karttana nähtiin fnaticin valitsema Overpass, joka oli OG:lle ensimmäinen Overpass koko Flashpoint 2 -turnauksen ajalta. Overpassin pelaamattomuus ei OG:lla näkynyt, sillä ensimmäinen puolisko päättyi Aleksib:n johtamalle joukkueelle lukemin 11-4.
Sama meno jatkui myös hyökkäyspuolelta ja fnatic oli täysin perässäjuoksija, eikä ruotsalaisjoukkue onnistunut voittamaan ainoastaan yhden kierroksen, ennen kuin OG nappasi 16 kierrosta nimiinsä.
2-0-voitolla OG eteni Flashpoint 2 -turnauksen finaaliin, jossa vastaan astelee ylemmästä kaaviosta suoraan finaaliin edennyt Virtus.pro. Ottelu pelataan sunnuntaina kello 21.00 alkaen.
Flashpoint-turnauksessa on koko vuoden isoin palkintopotti, kun ykköspalkinto on huikeat 500 000 dollaria ja toiseksi sijoittunut kuittaa 250 000 dollaria.
4 wins in a row later we are in the grand final.
History can be written at 20:00 CET.
We'll need all your support, friends.
#DreamOG #FLASHPOINT
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
- ENCE teki huiman nousun CSGO:n maailmanlistalla
- ENCE upeasti IEM Dallasin voittoon
- Seitsemän ukrainalaista CSGO-pelaajaa jätti palaamatta maahan ajallaan
- ENCE upeasti suoraan välieriin huipputurnauksessa
- VALORANT-tähti aikoo vaihtaa CS:n puolelle
- ENCE takoi ennätyksellisen taloudellisen tuloksen
- VALORANT-ammattilainen sai vankeutta ottelumanipulaatiosta
- ENCE eteni huipputurnauksen pudotuspeleihin
- Elias ”Jamppi” Olkkonen on Euroopan mestari!
- HAVU:n taival huipputurnauksessa päätökseen – Aleksi Virolaisen NiP jatkaa
- NaVi kerää rahaa Ukrainalle – s1mple kaivoi kuvettaan jättisummalla
- Riot Games paljasti laajan ottelumanipulaatiotapauksen – yhteensä 14 pelaajaa syytetty
- Elisa Mastersin finalistit selvillä
- TOP 10: Parhaat pelit samalta sohvalta pelattavaksi
- CS-legenda tekee paluun pelikentille
- Epic Games mahdollisti vihdoin tilien yhdistämisen – Näin se hoituu
- Fnatic juhli Elisa Mastersin voittoa
- PuBG:n maailmanmestaruudesta taistelee kaksi suomalaista
- Suomalainen Esports-organisaatio konkurssiin
- E-urheilun olympialaiset tulossa? KOK järjestää e-urheilun olympiaviikon ensi kesänä