ScreaM pisti puukon heilumaan ja tuloksena hieno 4k – Liquid finaaliin!
Nyt on nättiä: ScreaM pisti puukon heilumaan ja tuloksena hieno 4k. Elias ”Jamppi” Olkkosen Team Liquid pääsi finaaliin EMEA Last Chance -karsinnoissa.
Elias ”Jamppi” Olkkonen oli liekeissä lauantaina G2 Esportsia vastaan, kun suomalainen nappasi ottelussa huimat 65 tappoa. EMEA-alueen viimeinen mahdollisuus päästä koko vuoden huipentavaan VALORANT Champions 2021 -turnaukseen on edennyt siihen pisteeseen, että vain kaksi joukkuetta on jäljellä.
Lauantaina Team Liquid voitti G2 Esportsin 2-1 ja G2 joutui alempaan kaavioon. Alemmassa kaaviossa Guild Esports voitti 2-0 ja romutti G2:n unelmat täysin.
Ottelupari alkoi G2:n valitsemalla Ascentilla. Joukkueet väänsivät 6-6 puoliskon, jonka jälkeen oli TL:n aika hyökätä. Hyökkäys toimi ja Liquid jyräsi 13-8 voittoon. Jamppi pelasi kartassa Jettiä ja oli ylivoimainen tilastoilla 25-12. Hän onnistui avaustapoissa huikeasti 7-1.
Bindissä G2 varasti Team Liquidin valinnan 8-13, mutta Adil ”ScreaM” Benrlitom esitti taitojaan Jetin erikoisliikkeen kanssa. Puukot lensivät ja ScreaM nappasi hienosti 4k:n.
Otteluparin huippuna toimi Haven. Panokset olivat isot ja Team Liquid otti heti alussa hallitsevan roolin. TL puolusti 8-4 puoliskon ja teki hyökkäyksessä tarvittavan. Haven päättyi lukemiin 13-9.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Taimou kertoi lopettavansa Overwatchin – alkaako tavoittelemaan ammattilaisuutta VALORANTissa?
- G2 Esportsin valmentajalla korona – XTQZZZ sivussa pudotuspelit
- Roobet Cup 2022 tarjosi yllätyksen ja tiukan taiston
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen on taktinen nero – katso ovela pelaaminen
- Ammattipelaaja antoi mielipiteensä Valorantin rank-systeemistä – ”Ei kukaan pelaa vain huvikseen”
- Battlefield V on kuukauden ajan ilmaiseksi kokeiltavissa – taistelut on kuitenkin rajattu viikonlopuille
- BLAST Pro Series Los Angeles CS:GO-turnaus julki!
- HAVU hakee jo neljättä peräkkäistä FEL-mestaruuttaan – nouseeko SJ Gamingin rinnalle uusia haastajia?
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein