Rick Fox kertoo olevansa jälleen avoin ajatukselle LoL-joukkueen omistamisesta
Lopetetun Echo Fox organisaation entinen omistaja ja perustajajäsen Rick Fox kertoi haastattelussa lämpiävänsä vähitelleen taas ajatukselle LoL-joukkueen omistamisesta.
Foxin savustus ulos Echo Foxista ja siihen liittyneet kiistat olivat hänelle erittäin raskaita aikoja. Nyt hän kertoi kuitenkin Travis Graffordin haastattelussa vähitellen löytäneen taas iloa League of Legendsistä, saatuan asian soviteltua entisen yhteistyökumppaninsa, Amit Razaidan, kanssa.
LUE MYÖS: Echo Fox jättää LCS-liigan – Myy paikkansa yli 30 miljoonalla dollarilla
Hän kertoo alkaneensa taas harkitsemaan LoL-joukkueen omistamista. ”Omistajuus oli mahtavaa, kuka ei haluaisi omistaa joukkuetta League of Legendsissä?”, selitti Fox. Hän myöntää, että joutuisi aloittamaan taas tyhjästä, mutta hän kertoo käyttävänsä aikaa muiden alan toimijoiden seuraamiseen ja heiltä oppimiseen.
Fox kertoo myös pelanneensa paljon LoLia selvitäkseen stressaavasta tilanteesta. Hänen mukaansa, hänellä oli aiemmin tapana pelata vain strategisessa mielessä, kehittäkseen joukkuettaan Echo Foxissa.
Nyt hän kuitenkin halusi vain käyttää peliä pakokeinona stressistä ja hän yllättyi siitä, kuinka hauskaa pelin parissa oli. Hän kertoi alkaneensa todella nauttia pelin rankeissa kiipeämisestä. League of Legends selvästi merkitsee Foxille edelleen paljon, kaiken tapahtuneen jälkeenkin.
Fox järjesti myös hyväntekeväisyys-striimin LoL-skenen huippunimien kanssa, hänen perustamansa Bahamas Relief Foundation -järjestön auttamiseksi:
LUE MYÖS: Rick Fox isännöi 24 tunnin hyväntekeväisyysstriimiä – mukana LoL-skenen suurimpia nimiä
Lähde: TheLoadout.com
Kuva: Matthew Eisman / Getty Images for Blizzard Entertainment.
LUE MYÖS:
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- ESIC toi FBI:n mukaan vedonlyöntirikkomusten tutkintaan – isoja sanktioita luvassa
- Kiinnostava video näyttää: tässä ovat maailman suosituimmat pelit 2004-2020
- 16-vuotias superlupaus kantoi G2:n voittoon ensimmäisessä kartassa!
- 160 Miljoonan Dollarin turnaus alkoi totaalisella farssilla!
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Sami ”xseveN” Laasasen debyytti HAVUn riveissä meni loistavasti – katso tästä testosamin 1v3, sekä 1v2 clutchit!
- Suomalainen striimaaja ryöstettiin live-lähetyksessä – ”Kaivappa nyt sitä kuvetta”
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”
