Overwatchin huijarivastaisen ryhmän ylläpitäjä uhkaa julkaista huijassovellusten lähdekoodin
Kuva: Blizzard Entertainment.
Ylläpitäjän mukaan Blizzard ei tee läheskään tarpeeksi huijareiden kitkemiseksi ja hän on omien sanojensa mukaan ”valmis pilaamaan pelin, jotta he ryhtyvät tekemään asialle jotakin”.
Normaalisti Blizzardin kanssa yhteistyöhön pyrkivän Overwatch Police Departmentin ylläpitäjä esitti melkoisen uhkavaatimuksen pelin kehittäjille. Mohamed ”Gamerdoc” Al-Sharifin mielestä Blizzard ei tee läheskään tarpeeksi huijareiden kitkemiseksi pelistä.
GamerDoc antoi Blizzardille viikon aikaa vastata hänen vaatimukseensa, jonka jälkeen hän aikoo antaa kaikkien saataville suositun huijassovelluksen lähdekoodin. Lähdekoodin paljastuminen todennäköisesti moninkertaistaisi pelin huijariongelman, kun uusien sovelluksien määrä kasvaisi räjähdysmäisesti. Hän avasi melko rankan uhkauksensa taustoja TwitLonger tekstissään.
Tekstinsä lopussa GamerDoc koittaa tiivistää perustelunsa uhkaukselleen neljään kohtaan. Ensinnäkin hänen mielestään Blizzard ei osaa tasapainottaa peliään. Toiseksi hän esittää, että kehittäjät eivät enää ole yhteydessä pelin kasuaaliin tai kilpailullisempaan yhteisöön. Kolmanneksi hänen mukaansa kehittäjät eivät jaksa perehtyä saatavilla oleviin huijassovelluksiin. Viimeisenä hän esittää, että Blizzard ei suostu edes sulkemaan Discord-servereitä, joissa tuhannet ihmiset organisoivat striimien snaippaamista ja muita luvattomia palveluita.
Overwatch on monien muidenkin moninpelien tavoin aina kärsinyt huijariongelmasta, mutta Blizzard on suhtautunut siihen vakavasti, ja tehnyt esimerkiksi yhteistyötä Overwatch Police Departmentin kanssa. GamerDocin mielestä tilanne on kuitenkin niin paha, että hän on joutunut turvautumaan tällaisiin äärimmäisiin keinoihin.
Blizzard ei ole vielä kommentoinut tapahtumia.
Lähde: Dexerto.com.
Kuva: Blizzard Entertainment.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NAVI:lle kirvelevä tappio
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- NAVI avasi IEM Atlantan voitolla
- Esports Nations Cupissa käänne – Etelä-Korea sittenkin mukaan
- Jättiseura vetäytyy Dota2:sta
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality isoon voittoon
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitality avasi EMEA Leaguen pudotuspelit voitolla
- 21-vuotias VALORANT-pelaaja on kuollut
- Esports Nations Cup kriisissä – E-urheilujätti jättämässä kisat väliin
- Valve julkaisi odotetun CS2-kartan
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- Esports Nations Cupissa käänne – Etelä-Korea sittenkin mukaan
- NAVI avasi IEM Atlantan voitolla
- NAVI:lle kirvelevä tappio
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality isoon voittoon
- 21-vuotias VALORANT-pelaaja on kuollut
- Jättiseura vetäytyy Dota2:sta
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitality avasi EMEA Leaguen pudotuspelit voitolla