Overwatch Leaguen koronaviruksen takia perutut ottelut siirretty Etelä-Koreaan

Perutut Kiinan ottelut pelataan studiossa Seoulissa, Etelä-Koreassa, ja livestriimataan faneille.
Tammikuun lopulla, vain reilu viikko ennen ensimmäisiä pelejä, Overwatch League ilmoitti peruvansa helmi- ja maaliskuulta kaikki Kiinassa pelattavat ottelut koronaviruksen aiheuttaman uhan takia.
LUE MYÖS: Blizzard on peruuttanut Kiinassa pelattavat OWL-ottelut coronaviruksen aiheuttaman uhan takia
Peruttujen pelien kohtaloa jouduttiin odottamaan useampi viikko, mutta nyt liiga on kertonut, että kyseiset matsit pelataan Seoulissa, Etelä-Koreassa. Live-tapahtumat jäävät faneilta kuitenkin väliin, sillä perutut matsit kamppaillaan livestriimin välityksellä studiossa.
Korvaavat ottelut käydään maaliskuussa, liigan viikoilla kuusi ja seitsemän, ja tiedotteen mukaan ne eivät tule vaikuttamaan normaalien matsien aikatauluihin kyseisillä viikoilla. Osa peleistä saatetaan kuitenkin lisätä Seoul Dynastyn isännöimään kotipeliviikonloppuun.
Latest update here overwatchleague.com/en-us/news/233…
Kiinassa isännöityjen tapahtumien peruminen vaikutti yhteensä 27 otteluun helmi- ja maaliskussa. Shanghai Dragons ja Hangzhou Spark menettivät kumpikin yhden kotitapahtuman, mutta pahiten peruutukset osuivat Guangzhou Chargeen, jonka viidestä tälle vuodelle kaavaillusta tapahtumasta peruuntui kolme. OWL:n edustajat eivät ole kommentoineet peruutuksien vaikutuksista joukkueiden taloudelliseen tilanteeseen.
Lähde: Dotesports.com.
Kuva: Blizzard Entertainment.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- NHL 26:n parhaat pelaajat julkaistu – näin pärjäsivät suomalaispelaajat
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI ulos huipputurnauksesta
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia