Overwatch Contenders-joukkue rekrytoi vasta 13-vuotiaan pelaajan riveihinsä

Uprising Academyn tuorein signeeraus on koko ammatti-Overwatchin nuorin pelaaja.
Uprising Academy joutui täyttämään rivejään ison osan joukkueen pelaajista noustua ylempään sarjaan, Overwatch Leagueen. OWL-joukkue Boston Uprisingin omistaman Contenders-joukkueen uusin rekrytointi ei ole vain nuorin pelaaja liigassa, vaan nuorin Overwatch-ammattipelaaja ylipäätään. Vain 13-vuotias tankki-pelaaja Michael ”RhynO” Willoughby pääsee näyttämään taitojaan Contenders-liigassa tulevalla kaudella.
RhynO on jo ennestään tuttu osalle uusista joukkuekavereistaan, sillä nuorukainen on kuulemma usein löyttäytynyt yhteen Uprising Academyn pelaajien kanssa kivutessaan Overwatchin competitive-moodin rankkeja.
Vain 13-vuotiaana RhynOsta tulee nuorin viralliseen Overwatch-liigaan osallistuva pelaaja. Nuorimpana rekrytoidun pelaajan tittelin hän jakaa Kamden ”Sugarfree” Hijadan kanssa, joka rekrytoitiin myös 13-vuotiaana Atlantan ATL Academyyn. Sugarfree täytti kuitenkin juuri 15-vuotta, joten RhynO pysyy ainakin toistaiseksi liigan nuorimpana pelajaana.
Eurheilu.org nyt myös Discordissa! Keskustele uutisista ja löydä peliseuraa: discord.gg/znGMa7r
Lähde: Dotesports.com.
Kuva: Blizzard Entertainment.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Astralis vaihtoi omistajaa
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- NHL 26:n parhaat pelaajat julkaistu – näin pärjäsivät suomalaispelaajat
- Eetu ”sAw” Sahan G2 jysäytti yllätyksen
- Jimi ”Jimpphat” Salon MOUZ:lle tappio lohkofinaalissa