Osa yhdysvaltalaisista poliitikoista syyttää videopelejä viimeaikaisista ammuskeluista

Texasin El Pasossa ja Ohion Daytonissa tapahtuneet ammuskelut ovat jälleen nostaneet videopelit – ja varsinkin räiskintäpelit – huomion keskipisteeseen. Osa maan poliitikoista syyttää Fortniten ja Call of Dutyn kaltaisia pelejä väkivaltaisuuksien lisääntymisestä.
Fox News -kanavalla esiintynyt Teksasin varakuvernööri Dan Patrick iski kovin sanoin videopelejä vastaan. Hän vaati lausunnossaan laajamittaista tutkintaa pelejä koskien. Samalla hän antoi ymmärtää olevansa huolissaan mm. maan kristillisten arvojen tilasta.
video game guns don't kill people, real guns do
he also wants you to pray more in school
Dan Patrick is religious boomer personified
Puolestaan samalla kanavalla esiintynyt entinen FBI-agentti Maureen O’Connell veikkasi El Pason ampujan ”pelaavan noin 6-8 tuntia päivässä Fortnitea tai jotain muuta peliä, jossa ei tehdä muuta kuin epäinhimillistetään ihmisiä ampumalla päitä irti.”
video game guns don't kill people, real guns do
Puolestaan republikaanien edustajainhuoneen johtaja Kevin McCarthy nosti esiin samanlaisia huolia haastattelussaan. Myös hänen mukaansa videopelit epäinhimillistävät ihmisiä.
Ohiossa ja Teksasissa tapahtuneiden ammuskeluiden välillä kului aikaa alle 24 tuntia. Tapahtumien seurauksena useita ihmisiä on kuollut tai haavoittunut.
Lähde: Rob Breslau, Dexerto
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Joona ”Serral” Sotala EWC:n mestariksi
- Joona ”Serral” Sotala upeasti finaaliin
- Joona ”Serral” Sotala eteni jatkoon EWC:ssä
- Joona ”Serral” Sotala vakuuttavasti jatkoon
- Joona ”Serral” Sotala aloitti EWC:n voitolla
- Eetu Sahan sopimukselle sinetti – tällaisen joukkueen hän saa
- Kolme henkilöä syyttää E-urheilupomo seksuaalisesta ahdistelusta
- Topias ”Topson” Taavitsainen vihjaili paluulla
- CS2-tähti ”s1mplen” ulosostohinnasta hurjia arvioita
- ENCE:n CS2-joukkueeseen muutoksia – suomalaispelaaja saa näyttöpaikan