OG ja FunPlus Phoenix karsiutuivat tulevan kesän huipputurnaukseen – mukana jo maailman parhaimmisto!

OG ja FunPlus Phoenix olivat ensimmäiset kaksi joukkue, jotka lunastivat IEM Summer 2021 suljetuista karsinnoista paikkansa ensi kesänä pelattavaan IEM Summer 2021 -turnaukseen.
Aleksi ”Aleksib” Virolaisen johtama OG varmisti jatkopaikan tiistai-iltana, kun ratkaisevassa ottelussa vastaan asteli Movistars Riders. OG:n joukkue päihitti Movistars Ridersin puhtaasti kartoin 2-0 (Overpass 16-5, Inferno 16-14.)
Toisena karsijana nähtiin Jesse ”zehN” Linjalan edustama FunPlus Phoenix, joka ilmoitti viime viikolla uudesta hankinnastaan.
FPX lunasti tiistaina kaksi isoa voittoa, kun ensin kaatui saksalainen BIG kartoin 2-0 (Train 16-13, Mirage, 12-16, Vertigo 16-4), ja sen jälkeen kokoonpanomuutoksista kärsinyt G2 kartoin 2-1 (Train 16-6, Mirage 3-16, Inferno 16-11.)
Jälkimmäisen ottelun ehdoton tähti oli suomalainen zehN, joka oli järisyttävässä kunnossa koko ottelusarjan. 29-vuotias rifle-pelaaja lopetti ottelun tilastoihin: 65 tappoa, 43 kuolemaa ja ADR oli huike 106,2.
OG:n ja FPX:n lisäksi IEM Summer 2021 -turnaukseen karsiintuu vielä yksi joukkue. Viimeinen karsija selviää keskiviikko-iltana.
IEM Summer 2021 -turnaus tullaan käymään 3.-13. kesäkuuta ja palkintopottina on huikeat 250 000 dollaria. Turnauksessa on mukana OG:n ja FPX:n lisäksi huippujoukkueet: Astralis, Heroic, Gambit ja Virtus.pro.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Artikkelikuva: Beyond The Summit
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Team Falcons juhli The Internationalin voittoa
- Football Manager 26 julkaisupäivä julki
- Astralis vaihtoi omistajaa
- FlyQuest hyllytti LoL-pelaajansa seksististen kommenttien takia
- E-urheiluun tulossa uusi maajoukkuekilpailu
- Eetu ”sAw” Saha johdatti G2:n upeaan voittoon
- Eetu ”sAw” Sahan G2 finaaliin – MOUZ:lle pettymys
- MOUZ ja G2 jatkoon Lontoossa
- ENCE tiedotti uudistuneen Academyn kokoonpanosta
- NHL 26:n parhaat pelaajat julkaistu – näin pärjäsivät suomalaispelaajat