KQLY täyttää vuosia – muistatko kohutun tilanteen?
 
								
		
		KQLY täyttää vuosia ja on aika muistella mitä 2014 tapahtui. Ranskalaispelaaja sai elinikäisen kiellon Valven järjestämiin turnauksiin.
Hovik ”KQLY” Tovmassian pelasi Ranskan parhaimmissa CS:GO -joukkueissa, mutta 2014 kaikki muuttui. Hovik jäi kiinni siitä, että hän oli käyttänyt huijausohjelmia ja sai VAC-kiellon 20.11.2014.
Yksi CS:GO:n tunnetuimmista tilanteista tapahtui ESL One Cologne 2014 -tapahtumassa. Legendaarisessä Kölnin turnauksessa Team LDLC ja Virtus.pro kohtasivat puolivälierässä.
Dust2 aloitti otteluparin ja viimeisellä kierroksella nähtiin jotain erikoista, kun KQLY hyppäsi ja ampui ilmasta puolalaisen Jarosław ”pashaBiceps” Jarząbkowskin voittaen kierroksen sekä kartan 16-14.
Ranskalaisjoukkue voitti myös toisen kartan Miragen 16-12 ja eteni välieriin. Vastaan asettui koko turnauksen voittanut Ninjas in Pyjamas, joka pysäytti matkan 1-2.
Tovmassian muistetaan ajoistaan Clan-Mystikin, Team LDLC:n ja Titan eSportsin kanssa. Hän kertoi Facebookissa, että VAC-kielto oli ansaittu ja tiedostaa, että tämä on uransa loppu. Nykyään 31-vuotias ranskalainen on siirtynyt kilpapeleistä kokonaan pois.
– Elokuun lopussa ohjelmoija otti minuun yhteyttä kertoen, että useat ammattilaispelaajat käyttivät huijausohjelmaa. Tulin heti kiinnostuneeksi ja sain ohjelman käyttöön seitsemäksi päiväksi. Olin idiootti ja jouduin kiusaukseen, joka oli liian iso. Halusin nähdä, miltä asiat näyttävät julkisilla servereillä ja matchmakingissä.
-En käyttänyt sitä noiden päivien jälkeen, KQLY väitti.
Youtubettaja 3kliksphilip analysoi videolla KQLY:n kuuluisan hyppytapon.
Lue myös: Natus Vincere sai loistavan alun – tilastot hämmästyttävät
Ota eurheilu.org haltuun myös Twitterissä!
	
																													
								
							
			
						
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin! -  - Palkinto sisältää: - otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
 
 
- Palkinto sisältää: 
 
-  
- E-urheilun olympialaiset kuopattu toistaiseksi
- Eljas ”WuTum” Vierto neljäs Halon MM-kisoissa
- HAVU:n turnaus päätökseen
- HAVU:lle niukka tappio
- Venäläinen CS2-joukkue haastoi Ruotsin oikeuteen
- Venäläiseltä CS2-pelaajalta törkeä seksistinen kommentti
- HAVU:lle kova päänahka kansainvälisessä turnauksessa
- Suomi aloittaa FIFAe World Cup Rocket League -karsinnat torstaina
- Suomi ei selviytynyt UEFA eEURO 2025 -lopputurnaukseen
- Skinsauna.gg CS2:n Suomen mestariksi
- Venäläiseltä CS2-pelaajalta törkeä seksistinen kommentti
- Venäläinen CS2-joukkue haastoi Ruotsin oikeuteen
- Suomi aloittaa FIFAe World Cup Rocket League -karsinnat torstaina
- HAVU:lle kova päänahka kansainvälisessä turnauksessa
- E-urheilun olympialaiset kuopattu toistaiseksi
- HAVU:n turnaus päätökseen
- Skinsauna.gg CS2:n Suomen mestariksi
- Suomi ei selviytynyt UEFA eEURO 2025 -lopputurnaukseen
- Eljas ”WuTum” Vierto neljäs Halon MM-kisoissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:lle kirvelevä finaalitappio
 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			 
			