Karsinnat ovat nyt ohi! Telia Esports Series -e-urheilusarjassa pelaavat joukkueet selvillä
E-urheilusarjaan osallistuvat joukkueet ovat nyt selvillä.
Telia Esports Series -e-urheilusarjassa pelaavat joukkueet ovat nyt valittu CS:GO:n ja Arena of Valorin osalta. Kaikkiaan karsintoihin osallistui lähes 200 joukkuetta, joista yhteensä 13 taisteli tiensä sarjaan. Karsittujen tiimien lisäksi CS:GO-sarjaan osallistuu myös kutsujoukkueita.
CS:GO-sarjassa pelaavat kutsujoukkueet ENCE, SJ Gaming ja Helsinki Reds. Karsintojen kautta sarjaan nousivat KUURA, ajuri, sicilia, Menaca ja täysin uusi kokoonpano KOVA. Sarjan pelejä pääsee seuraamaan 26.4. alkaen suorana Subin kautta.
Lue myös: Telia Esports Series nähtävissä Subin kautta – Huomio myös ummikoissa
Puolestaan Arena of Valor -mobiilipeliä pääsee pelaamaan yhteensä kahdeksan karsinnoista selvinnyttä joukkuetta, jotka ovat, SJM, PRG, Team Jouppi, Viis Esports, YMCA eSports, SB, mestarit ja PRG Blue. AoV-sarja alkaa 27.4. ja pelit huipentuvat kesän Assembly-pelitapahtumassa.
“Karsinnat olivat kovatasoiset. On mahtavaa huomata, kuinka paljon kiinnostusta karsinnat herättivät, ja kuinka hyviä joukkueita Suomesta löytyy. Karsintojen kautta mukaan pääsi niin tuttuja kuin ihan uusiakin nimiä”, kommentoi Telia Finlandin esports-tiimin edustaja Niklas Segercrantz.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NAVI:lle kirvelevä tappio
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI jatkoon huipputurnauksessa
- NAVI avasi IEM Atlantan voitolla
- Esports Nations Cupissa käänne – Etelä-Korea sittenkin mukaan
- Jättiseura vetäytyy Dota2:sta
- Olkkosen ja Sirmitevin Team Vitality isoon voittoon
- Sirmitevin ja Olkkosen Team Vitality avasi EMEA Leaguen pudotuspelit voitolla
- 21-vuotias VALORANT-pelaaja on kuollut
- Esports Nations Cup kriisissä – E-urheilujätti jättämässä kisat väliin
- Valve julkaisi odotetun CS2-kartan