HAVUlle kylmää kyytiä huipputurnauksessa – kuolemanottelussa vastaan asettuu maailmanlistan vitonen!

HAVUlle kylmää kyytiä huipputurnauksessa, kun Complexity tuhosi suomalaisjoukkueen heti kahdessa kartassa.
250 000 dollarin Funspark ULTI 2020 -turnaus käynnistyi maanantaina. HAVU sai heti ensimmäisellä kierroksella vastustajakseen viime aikoina hyvässä vireessä olleen Complexityn.
Ottelu aloitettiin Complexityn valitsemalla Miragella, joka alkoi suomalaisjoukkueen osalta vaisusti. Complexity aloitti keräsi CT-puolelta 10 kierrosta ja sama meno jatkui myös puoltenvaihdon jälkeen. HAVU ei saanut enää kierrostakaan ja kartta päättyi Complexityn eduksi lukemin 16-5.
Seuraavana siirryttiin HAVUn valitsemaan Overpassiin, jossa suomalaiset olivat selvästi enemmän hereillä. Ensimmäinen puolisko päättyi Complexitylle lukemin 8-7 ja puoltenvaihdon jälkeen HAVU eteni ensimmäistä kertaa koko ottelussa johtoasemaan. Complexity oli silti vahvempi ja kairasi kartasta 16-10-voiton ja voitti näin ottelun kartoin 2-1.
Tappion myötä HAVU tippuu turnauksen alempaan kaavioon, jossa se kohtaa maailmanlistan viidennellä sijalla olevan Virtus.pron. HAVU ei saa hävitä enää yhtään ottelua, mikäli suomalaiskokoonpano haalii turnauksen voitosta. Virtus.pron ja HAVUn välinen ottelu pelataan torstaina kello 15.00.
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
Artikkelikuva: DreamHack
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI:ssa kokoonpanomuutos
- Elias ”Jamppi” Olkkosen BBL komeasti jatkoon EWC:ssä
- Tuomas Tähtelän ajot päättyivät lyhyeen Esports World Cupissa
- Esports World Cup starttaa – heti runsaasti suomalaismielenkiintoa
- ENCE Prospects -valmennusryhmän pelaajat valittu
- Myös e-urheilusta tuttu jalkapalloilija menehtyi traagisesti
- ENCE tekee muutoksia CS2-akatemiaansa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI nosti nuoren lupauksen riveihinsä
- Ilari ”Vestola” Vestolan Virtus.prolle kirvelevä tappio
- Ilari ”Vestola” Vestola mukaan Esports World Cupiin
- Sony myöntyi viimein! – Nyt kaikki voivat pelata yhdessä Fortniteä
- Atomisaurus tallustelee PUBG:n mobiiliversioon
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- Topias ”Topson” Taavitsainen suorittamaan asepalvelusta
- 30-vuotias shakkimestari on vuonna 2020 eniten palkintorahoja voittanut e-urheilija – Top 25 joukossa myös yksi suomalainen
- Esports World Cup starttaa – heti runsaasti suomalaismielenkiintoa
- ENCEn Jani ”Aerial” Jussila kehui Aleksib:tä – ”Aleksib on paras IGL, kenen kanssa olen pelannut”
- Huhumylly käynnistyi maailmalla: Suunnitteleeko ENCE Aleksib:n siirtämistä syrjään suNnyn tieltä?
- Tähtitubettaja MrBeast teki todella itsekriittisen uudenvuodenlupauksen