GODSENTin perustajajäsen pronax hyllytettiin väliaikaisesti organisaatiosta – ”Voin pelata nätisti, mutta tämä ei ole ohi”
Kuva: YouTube Kuvakaappaus, pronax, GODSENT
GODSENTin toimitusjohtaja, sekä toinen perustajajäsen Henrik Denebrandt kertoi Twitterissä organisaation hyllyttäneen kolminkertaisen Counter-Strike Major -voittaja Markus ”pronax” Wallstenin väliaikaisesti kaikista tehtävistään joukkueen toiminnassa. Asiasta uutisoi ensimmäisenä DotEsports.
Tilanteesta huolimatta, toisen perustajajäsenen roolissa ollut pronax pysyy kuitenkin yhtiön osakkaana. Syyksi hyllytykselle Denebrandt antoi pronaxin mielenterveydellisen tilan, josta hän sanoi olevan huolissaan ja tekevänsä tämän perheen kanssa yhteistyötä saadakseen tälle ammattiapua.
Ilmoitus pronaxin hyllyttämisestä saatiin sen jälkeen, kun tämä oli postannut useita huolestuttavia twiittejä viime viikonloppuna. 29-vuotias pronax kertoi tällöin tarvitsevansa lakiapua Ruotsin Malmössa, sillä hänen mukaansa tätä yritettäisiin savustaa valheiden avulla ulos GODSENTista.
Organisaation pyynnöstä, pronax päätyi keskiviikkona poistamaan viikonloppuiset twiittinsä. Hän kuitenkin jatkoi sanoen: ”Voin pelata nätisti, mutta tämä ei ole ohi.”
Myöhemmin samana päivänä, twiittasi pronax uudestaan:
”Tein aikaisemmat twiittini raskaalla ja turhautuneella sydämellä. Johtokunnan kokous tiistaina, katsotaan mitä tapahtuu. Kiitos kaikille tuestanne.”
GODSENT ei ole antanut lausuntoa koskien pronaxin viikonloppuisia syytöksiä. Jäämme odottamaan tilanteelle jatkoa.
Lue myös: Jenkkiräppärit Pusha-T ja Logic lähtivät mukaan e-urheiluun!
Ota eurheilu.org seurantaan myös Twitterissä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen Overwatch-maajoukkue lähtee World Cup -karsintoihin kovin tavoittein
- Rocket League -maajoukkue suoralla kutsulla ENC lopputurnaukseen
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Elisa Esports käynnistää uuden CS2-turnaussarjan Assemblyillä
- Digital Racing ESM-mestaruus ratkaistu
- Falconsille jo seitsemäs finaalitappio vuoteen
- Matias ”Banjo” Kivistön Fokukselle kirvelevä finaalitappio
- Topias Taavitsaisen entinen seura lopettaa toimintansa – Tundra vetäytymässä Dota 2:sta
- HAVU:n pelit jäivät lohkovaiheeseen BC Game Masters Championship Season 2:ssa
- Perinteinen ukrainalaisjoukkue pistänyt pelaajansa myyntiin?
- Dr Disrespectin Twitch-tili suljettiin yllättäen
- NRG penkitti IGL:nsä! – Tilalle tuttu nimi
- 10 kysymystä e-urheilusta: Testaa tietosi kilpapelaamisen maailmasta!
- Anssi ”Andypyro” Huovinen hyppäsi nyrkkeilykehään – voitti tuomariäänin
- Jättimäinen eSports-hanke Kajaaniin 260 000 euron rahoituksella!
- Suomen maajoukkueen Rainbow Six Siege kokoonpano on julkaistu
- Taimou kertoi lopettavansa Overwatchin – alkaako tavoittelemaan ammattilaisuutta VALORANTissa?
- Assembly Winter 2019: Suomifinaali! HAVU kohtaa ENCEN!
- Roobet Cup 2022 tarjosi yllätyksen ja tiukan taiston
- Suomen ensimmäinen tason 50 kouluttaja vastaa huijauskohuun – HelsinkiTrolli: ”Huutelut kannattaa jättää omaan arvoonsa”