FLASHPOINT sallii VAC-bannattyjen pelaajien pelata liigassaan – kuka signeeraa nyt Elias ”Jamppi” Olkkosen?

Pitkään odotettu muutos CS:GO-ammattisääntöihin saapuu FLASHPOINT-liigaan (entinen B Site), joka sallii VAC-bannattyjen pelaajien pelata tapahtumissaan.
Vaikka FACEIT on alun perin ilmoittanut kieltävänsä VAC-bannattyjen pelaajien pelaamisen tapahtumissaan, ovat he nyt kääntäneet kelkan, ja sallivat huijaamisesta, sekä sopupelien järjestämisestä kiinnijääneiden tehdä paluu FLASHPOINT-liigaansa.
FACEIT:stä tulee täten kolmas turnausjärjestäjä, joka on kumonnut pysyvän kiellon VAC-bannatyilta pelaajilta, ESL:n ja DreamHackin tehtyä niin jo vuonna 2017.
LUE MYÖS: B Site -liiga kantaakin nimeä FLASHPOINT – ensimmäisillä kausilla jopa 2 miljoonan palkintopotti!
FLASHPOINT ilmoitti säännön seuraavasti: ”Jokainen ennen 5.2.2018 VAC-bannatty pelaaja saa osallistua liigan karsintoihin.”
Players can see this rule change on the Open Qualifier page at fce.gg/qualifier-sign…
Muutos tarkoittaa monelle taitavalle pelaajalle uutta mahdollisuutta ammattilaisena, joidenkin huijanneen vuosia, joidenkin jopa kymmeniä vuosia sitten. Pelaajat kuten Josh ”steel” Nissan, sekä Braxton ”swag” Pierce saavat palata nyt ainakin FLASHPOINT-pelikentille vuoden 2014 iBUYPOWER sopupeliskandaalin jälkeen.

Sääntömuutos antaa uuden mahdollisuuden myös suomalaiselle Elias ”Jamppi” Olkkoselle, joka oli monen huippujoukkueen tähtäimessä ennen VAC-ban sotkuaan. Jampin vanhalla Steam-tilillä – jonka hän on nuorena myynyt eteenpäin – on väitetysti VAC-bannit.
Jampin vanhan tilin VAC-banneja ei ole kuitenkaan Valven saatika hänen puolestaan ikinä varmistettu faktaksi. Ainoana pohjana väitteille toimii FACEIT Mikeyn vuoden 2019 elokuussa tehty twiitti FACEIT Pro League pelaajien kesken tehdystä äänestyksestä, jossa äänestettiin otetaanko Jamppi liigaan sisään VAC-sääntöjen takia.
Jamppi voitti äänestyksen saaden 93% äänistä.
Welcome Elias!
(Explanation below)
Nyt jääkin nähtäväksi, mikä liigaan pyrkivä joukkue haluaa signeerata suomalaisen AWP-taiturin riveihinsä.
Vaikka VAC-bannatyt pelaajat eivät vieläkään saa osallistua BLAST-turnauksiin, tai Valven järjestämiin Majoreihin, on tämä iso askel nuorille pelin talenteille, jotka ovat tehneet virheen ennen pro-pelaajan uraansa.
(Uutista korjattu 5.2. klo 14:07: Jampin vanhan tilin uusi omistaja huijasi väitetysti hänen vanhalla tilillään, aiheuttaen Jamppiin yhdistetylle tilille VAC-bannit. Jamppi ei ole itse jäänyt ikinä kiinni huijaamisesta. Lisätty FACEIT Mikeyn twiitti Jampin FPL äänestyksestä.)
Lähteet: FLASHPOINT/Twitter/Dexerto/HLTV, Kuva: FLASHPOINT/SJ Gaming
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oleksandr ”S1mple” Kostylievilla CS2:n palkkakuningas
- ENCE:lle kirvelevä finaalitappio CS2-turnauksessa
- Oleksandr ”s1mple” Kostylieville ensimmäinen turnausvoitto kolmeen vuoteen
- Dota 2 -legenda lopettaa uransa
- HAVU voitti Elisa Openin
- NAVI:lle kauden ensimmäinen turnausvoitto
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen johdatti NAVIn finaaliin
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen taistelee voitosta Budapestissä
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI aloitti voitolla Budapestissa
- OG Esports sai uudet omistajat
- HAVU voitti Elisa Openin
- Oleksandr ”S1mple” Kostylievilla CS2:n palkkakuningas
- Oleksandr ”s1mple” Kostylieville ensimmäinen turnausvoitto kolmeen vuoteen
- Dota 2 -legenda lopettaa uransa
- ENCE:lle kirvelevä finaalitappio CS2-turnauksessa
- NAVI:lle kauden ensimmäinen turnausvoitto
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen johdatti NAVIn finaaliin
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI aloitti voitolla Budapestissa
- OG Esports sai uudet omistajat
- Aleksi ”Aleksib” Virolainen taistelee voitosta Budapestissä