Epic Gamesia syytetään jälleen tanssin ”varastamisesta”

Yleensä pelien ympärillä käytävät oikeustaiselut liittyvät pelien tekijänoikeuteen, mekaniikkaan tai muuhun omistajuuteen liittyviin sotkuihin. Fortnite-hittipelin kehittänyt Epic Games on kuitenkin rypenyt toisenlaisten syytösten kohteena.
Peliä syytetään eri tanssien varastamisesta.
Esimerkiksi Russel ”Backpack Kid” Horningin kehittämä ja kaikkien tuntema”Floss” tanssi on päätynyt peliin. The New York Times uutisoi, että Backpack Kidin lisäksi räppäri 2 Milly ja näyttelijä Alfonso Ribeiro, ovat haastamassa Epic Gamesin oikeuteen heidän kehittämien tanssien käyttämisestä.
Dot Esports uutisoi, että uutta tuultaa liekkeihin puhaltaa vielä uusi haaste. Kyse on jälleen tanssista, tarkemmin Orange Shirt Kidin kehittämästä ”Random”-tanssista. Haasteen takana on Orange Shirt Kidin äiti, sillä tanssija on itse vielä alaikäinen.
Orange Shirt Kid oli lähettänyt oman tanssinsa Fortniten BoogieDown tanssikisaan. Hän ei kuitenkaan voittanut, mutta jälkeepäin nuorukaisen fanit vaativat tanssin lisäämistä peliin. Ja näin tapahtuikin.
BoogieDown-kisan ehdoissa lukee käytännössä, että kaikkien osallistujien tuotokset ovat Epicin vapaassa käytössä. Jää nähtäväksi, että etenevätkö nämä haasteet raastupaan asti, vai pääsevätkö osapuolet jonkinasteiseen sopimukseen.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- CS-legenda lopettaa uransa
- Heroicin ESL Pro League päätökseen
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic selkä seinää vasten
- Eetu ”sAw” Sahan Heroicille tärkeä voitto
- Eetu ”sAw” Sahan Heroic aloitti tappiolla
- Nikita ”Derke” Sirmitevin pelit paketissa Bangkokissa
- Nikita ”Derke” Sirmitevin joukkueelle tappio majorissa
- Aleksi ”Aleksib” Virolaisen NAVI muutoshuhujen kohteena
- Lisää suomalaismenestystä odotettavissa MM-kisoista? VALORANT mukaan World Cupiin
- JANO CS2:n Elisa Open Finlandin voittajaksi